Ουόριορς: Προβάδισμα στην παράταση σε μυθικό παιχνίδι, παρά τους 51 του Λεμπρόν!

2018-06-01T06:08:57+00:00 2018-06-01T12:47:24+00:00.

01/Jun/18 06:08

OAKLAND, CA - MAY 31: Draymond Green #23 of the Golden State Warriors reacts to a play in Game One of the 2018 NBA Finals against the Cleveland Cavaliers on May 31, 2018 at ORACLE Arena in Oakland, California. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2018 NBAE (Photo by Jesse D. Garrabrant/NBAE via Getty Images)

Πέντε λεπτά παραπάνω χρειάστηκαν οι Ουόριορς για να κάμψουν την αντίσταση του Λεμπρόν Τζέιμς και των Καβαλίερς, επικρατώντας με 124-114!

Ο πρώτος τελικός ήταν κάτι παραπάνω από συναρπαστικός, έφερε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του “Βασιλιά” που πέτυχε ρεκόρ καριέρας στα πλέι οφ με 51 πόντους (!) αλλά ούτε αυτοί έφταναν. Και ένας από τους κολλητούς του, ο Τζέι Αρ Σμιθ φέρει ευθύνη για αυτό.

Ο Λεμπρόν έβαλε ένα μεγάλο καλάθι μένοντας στον αέρα μία… αιωνιότητα, αλλά απάντησε αμέσως ο Στεφ Κάρι με γκολ φάουλ (107-106). Λίγο πριν οι διαιτητές άλλαξαν μία απόφαση τους για επιθετικό φάουλ στον Λεμπρόν που δόθηκε τελικά αμυντικά γιατί κινήθηκε προς τον Ντουράντ και ενώ το σκορ ήταν στο +2 για τους Καβαλίερς.

Ο Τζέιμς εγκλωβίστηκε στην τελευταία επίθεση των Καβς, κατάφερε να πασάρει όμως στον Τζορτζ Χιλ που κέρδισε δύο βολές. Έβαλε τη μία, τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά έχασε τη δεύτερη.

Ο Τζέι Αρ Σμιθ πήρε όμως το επιθετικό ριμπάουντ αλλά αντί για ήρωας εξελίχθηκε σε μοιραίο. Δεν σούταρε εξ επαφής, πήρε την μπάλα τρέχοντας προς τα έξω προφανώς νομίζοντας πως οι Καβς ήταν μπροστά στο σκορ ή υπήρχε χρόνος! Το παιχνίδι έληξε σχεδόν με την μπάλα στα χέρια του και στην παράταση οι Ουόριορς έκαναν… πάρτι πετυχαίνοντας το 1-0.

Ο “Βασιλιάς” είχε 51 πόντους με 10/11 βολές και 19/32 σουτ, αφού καμία άμυνα, κυρίως με αλλαγές, δεν μπόρεσε να τον σταματήσει. Πρόσθεσε οκτώ ριμπάουντ και οκτώ ασίστ, ενώ… περίσσεψαν και 21 πόντους (αλλά με 1/8 τρίποντα) για τον Κέβιν Λοβ.

Το ματς ήταν συναρπαστικό, οι Ουόριορς δεν μπόρεσαν να επιβάλλουν το παιχνίδι τους ολοκληρωτικά και ούτε να κρατήσουν τις μικρές διαφορές που έπαιρναν ανά διαστήματα. Ο Στεφ Κάρι πέτυχε 5/11 τρίποντα και 29 πόντους συνολικά με εννιά ασίστ, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 26 αλλά με 8/22 σουτ και ο Κλέι Τόμπσον πρόσθεσε 24 με 5/10 τρίποντα και ένα καθοριστικό στην παράταση.

Άλλο ένα τέτοιο έβαλε και ο Ντρέιμοντ Γκριν που τέλειωσε με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ.