Τρέι Γιανγκ: “Ξέρανε” στο τέλος από τα δέκα μέτρα τους Σπερς, θετικός ο Ντόρσεϊ (video)

2018-10-11T08:54:36+00:00 2018-10-11T08:54:36+00:00.

11/Oct/18 08:54

Μήπως βιάζονται μερικοί να αξιολογήσουν από τόσο νωρίς τον Τρέι Γιανγκ; Ο ίδιος πάντως κλείνει τα αυτιά και βάζει νικητήρια καλάθια από τα 10 μέτρα!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Η κορυφαία επιλογή των Ατλάντα Χοκς και ελπίδα τους για το μέλλον έβαλε το μεγάλο σουτ κατά των Σπερς και έδωσε τη νίκη στους Χοκς με 130-127, σκορπώντας τον ενθουσιασμό στο κοινό τους που τον αποθέωσε.

Δεν ήταν όμως μόνο το νικητήριο σουτ που έκανε τον Γιανγκ να ξεχωρίζει. Πέτυχε συνολικά 22 πόντους χωρίς υπερβολικές προσπάθειες (8/18 σουτ, 4/8 τρίποντα σε 31 λεπτά) και μοίρασε επτά ασίστ στη νίκη των Χοκς που είχαν για κορυφαίο τον εκπληκτικό Ταουρίν Πρινς που τέλειωσε το ματς με 25 πόντους και σχεδόν αλάνθαστη παρουσία με 9/11 σουτ (3/3τριπ.) και 4/4 βολές!

Ο Άλεξ Λεν πρόσθεσε 16 με 10 ριμπάουντ ξεκινώντας και πάλι στο “πέντε” αφού ο Ντέντμον είναι τραυματίας. Ο “δικός” μας Τάιλερ Ντόρσεϊ έπαιξε λίγο (10 λεπτά) αλλά είχε θετική εικόνα προλαβαίνοντας να σκοράρει οκτώ πόντους με 3/6 εύστοχα σουτ.

Όσο για τους Σπερς; Ο ΝτεΜάρκους Όλντριτζ έμεινε στον πάγκο οπότε αυτομάτως ήταν ευάλωτοι και ξεχώρισε ο εντυπωσιακός Ρούντι Γκέι με 28 πόντους! Ο Πάου Γκασόλ ξεκίνησε βασικός αυτή τη φορά στο “πέντε” αντί του Τζέικομπ Ποέτλ και πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 10 ασίστ, ενώ στον “άσο” έπαιξε πεντάδα ο Ντέρικ Ουάιτ και ήταν πολύ καλός με 15 πόντους και έξι ριμπάουντ.