Ουόριορς: Ζορίστηκαν κατά των ελλιπών Θάντερ αλλά είχαν… Στεφ Κάρι! (video)

2018-10-17T07:40:03+00:00 2018-10-17T07:40:03+00:00.

17/Oct/18 07:40

Ο Στεφ Κάρι έκανε τα… δικά του και οδήγησε τους Ουόριορς στην πρώτη νίκη της σεζόν, επικρατώντας με 108-100 των ελλιπών Θάντερ (εκτός ο Ουέστμπρουκ) στην πρεμιέρα του ΝΒΑ…

Τη βραδιά που τα δαχτυλίδια τοποθετήθηκαν στα δάκτυλα των πρωταθλητών, ο Κάρι πέτυχε 32 πόντους με 11/20 σουτ (5/9 τρίποντα) και άγγιξε το τριπλ νταμπλ μαζεύοντας οκτώ ριμπάουντ και μοιράζοντας εννιά ασίστ σε 37 λεπτά! Ήταν μακράν ο καλύτερος παίκτης των πρωταθλητών αφού ναι μεν ο Ντουράντ πέτυχε 27 πόντους αλλά είχε 9/21 σουτ και 0/5 τρίποντα, πετυχαίνοντας ωστόσο το καλάθι που σφράγισε τη νίκη (έκανε το 106-99) στα 27” πριν το τέλος και αφού λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Ντένις Σρέντερ έκανε “αίρμπολ” εντελώς αμαρκάριστος.

Ο Γερμανός γκαρντ έπαιξε καλά, κρατούσε τους Θάντερ στο πρώτο μέρος (21π., 7/19 σουτ όμως και έξι ασίστ) ως αντικαταστάτης του “Ρας”, αφού ο Πολ Τζορτζ… άργησε ένα ημίχρονο να εμφανιστεί. Είχε 1/8 σουτ αλλά στο δεύτερο μισό του αγώνα ανέκαμψε και συνολικά πέτυχε 27 πόντους με 9/23 σουτ (4/12 τρίποντα).

Η Οκλαχόμα Σίτι στάθηκε καλά στο παιχνίδι, ο Στίβεν Άνταμς βοήθησε πολύ στις ρακέτες (17π., 11ριμπ.) και εκμεταλλεύτηκε την… κρύα βραδιά των Ουόριορς που είχαν 7/26 τρίποντα με χειρότερο τον Κλέι Τόμπσον που τα… έσπασε (1/8τριπ., 5/20 σουτ). Κακός ήταν και ο Ντρέιμοντ Γκριν με μόλις δύο πόντους (13ριμπ., 5ασ.). Ο Κέβον Λούνεϊ με 10π. και 10ριμπ. ήταν ο καλύτερος ψηλός των γηπεδούχων…