Σανς: Ο Κοκόσκοφ νίκησε το… παιδί του, φοβεροί Μπούκερ – Έιτον – Αρίζα! (video)

2018-10-18T07:51:42+00:00 2018-10-18T07:54:37+00:00.

18/Oct/18 07:51

O Λούκα Ντόντσιτς είδε με το καλημέρα τη… σκοτεινή πλευρά του παιχνιδιού, την ήττα, και τον υποχρέωσε σε τέτοια ο δάσκαλος του στην Εθνική Σλοβενίας, Ιγκόρ Κοκόσκοφ!

Ο πρώτος μη Αμερικανός προπονητής στην ιστορία του ΝΒΑ έκανε σπουδαίο ντεμπούτο καθώς οι Σανς νίκησαν με άνεση τους Μάβερικς του Λούκα Ντόντσιτς με 121-100 στο Φοίνιξ χάρη στη φοβερή εμφάνιση του Ντέβιν Μπούκερ, του Τρέβορ Αρίζα και του ΝτιΆντρε Έιτον στην πρώτη του εμφάνιση στο ΝΒΑ!

Οι Σανς πήραν διαφορά 10 πόντων από το ημίχρονο και την αύξησαν στην τελευταία περίοδο χάρη στους 35 πόντους του Μπούκερ που έπαιξε για πρώτη φορά φέτος (ήταν τραυματίας) έχοντας 6/10 τρίποντα και έξι ασίστ στο ενεργητικό του, επισκιάζοντας πλήρως την πρεμιέρα του Λούκα.

Ο Σλοβένος γκαρντ είχε προβλήματα στο σουτ (5-16, 0/5 τρίποντα) – κάτι που λίγο ως πολύ αναμενόταν – έχοντας 10 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 32 λεπτά στο παρκέ.

Ο ΝτιΆντρε Τζόρνταν έχασε από το συνονόματο του ρούκι των Σανς (11π., 12ριμπ.), καθώς ο Έιτον έβαλε 18 πόντους (8/11 σουτ), μάζεψε 10 ριμπάουντ αλλά μοίρασε και έξι ασίστ!

Μεγάλη προσθήκη έκαναν οι Σανς με τον Τρέβορ Αρίζα (τα ακούτε εκεί στο Χιούστον😉 που πέτυχε 21 πόντους ως βασικός σμολ φόργουορντ με 21 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και επτά ασίστ ενώ οι Σανς είχαν τρομερή βοήθεια από τον πάγκο όπου έχουν μεταφερθεί φέτος ο Τι Τζέι Ουόρεν (17π.) και ο Τζος Τζάκσον (18π.).

Πρώτος σκόρερ για τους Μάβερικς ήταν ο Πάουελ με 16 πόντους από τον πάγκο σε μόλις 16 λεπτά, ενώ ο Ουέσλι Μάθιους έβαλε 15 από τους βασικούς…