Σίξερς: “Τυφώνας” Εμπίντ σάρωσε τους Μπουλς! (video)

2018-10-19T05:49:27+00:00 2018-10-19T05:49:27+00:00.

19/Oct/18 05:49

O Τζοέλ Εμπίντ θέλει να πείσει τους πάντες πως είναι ο κορυφαίος σέντερ στο ΝΒΑ. Στο ξεκίνημα της σεζόν 2018-19 δείχνει πως κάτι τέτοιο ισχύει ακριβώς…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο τρομερός ψηλός των Σίξερς σάρωσε τους Μπουλς πετυχαίνοντας 30 πόντους με 9/11 δίποντα (0/3τριπ.) και 12/14 βολές, ενώ πρόσθεσε μία ντουζίνα ριμπάουντ και τέσσερα μπλοκ σε 33 λεπτά, οδηγώντας τους Σίξερς στην πρώτη τους φετινή νίκη με 127-108 επί των ανήμπορων να αντιδράσουν, Μπουλς!

Κανείς ψηλός του Σικάγο δεν μπόρεσε να προβάλλει αντίσταση στον Εμπίντ (Ουέντελ Κάρτερ ξεκίνησε, Ρόμπιν Λόπεζ τον ακολούθησε), αλλά ούτε στον Μπεν Σίμονς που πέτυχε το πρώτο τριπλ νταμπλ της χρονιάς από τα πολλά που προβλέπουμε πως θα σημειώσει (13π., 13ριμπ., 11ασ., αλλά και δύο μπλοκ).

Το Σικάγο ξεκίνησε με 41 πόντους (!) την πρώτη περίοδο (41-38) αλλά οι Σίξερς γύρισαν το ματς στις αμέσως επόμενες δύο αφού προηγήθηκαν με επτά στο ημίχρονο και στο τρίτο 12λεπτο με ένα +19 έκριναν το παιχνίδι. Ο Ντάριο Σάριτς μέτρησε 13 με 10 ριμπάουντ και άλλους τόσους έβαλε ο Αμίρ Τζόνσον από τον πάγκο.

Ο Ζακ ΛαΒιν ξεκίνησε εντυπωσιακά τη χρονιά με 30 πόντους στο ενεργητικό του (11/19 σουτ, τρία μπλοκ!) ενώ 20 πέτυχε ο Μπόμπι Πόρτις με 11 ριμπάουντ. Ο Τζαμπάρι Πάρκερ ήρθε από τον πάγκο στο ντεμπούτο του ως “Ταύρος” και πέτυχε 15 πόντους.