Λέικερς: Οι πληρέστεροι Μπλέιζερς χάλασαν το ντεμπούτο του ΛεΜπρόν Τζέιμς

2018-10-19T07:31:50+00:00 2018-10-19T07:31:50+00:00.

19/Oct/18 07:31

Το πολυαναμενόμενο ντεμπούτο του ΛεΜπρόν Τζέιμς με τους Λέικερς είχε όλη τη λάμψη και τα νούμερα από τον ίδιο. Νίκη δεν είχε…

Οι Μπλέιζερς ήταν φανερά πιο έτοιμοι, πιο πλήρεις και περισσότερο αποδοτικοί από μακριά και με 128-119 πήραν τη νίκη από τους Λέικερς παρά τους 26 πόντους (νταμπλ νταμπλ με 12 ριμπάουντ αλλά και έξι ασίστ) του “Βασιλιά” που προσπάθησε αλλά συνολικά η ομάδα του παρουσίασε (εύλογες) αδυναμίες.

Ο Ντέμιαν Λίλαρντ με 28 πόντους οδήγησε το Πόρλαντ στην εντός έδρας νίκη, αλλά θα λέγαμε πως οι Λέικερς την… έπαθαν από τον Νικ Στάουσκας που μέτρησε 24 πόντους από τον πάγκο, 16 από τους οποίους στο πρώτο ημίχρονο! Ο Στάουσκας πάντα ήταν μεγάλος σουτέρ αλλά δεν το είχε αποδείξει σε βάθος χρόνου στο ΝΒΑ και ίσως στο Πόρτλαντ να είναι η ευκαιρία του.

Είχε 5/8 τρίποντα την ίδια ώρα που συνολικά οι Λέικερς πέτυχαν επτά (στα 30), όλα μετά το 10ο λεπτό της τρίτης περιόδου! Ο Σι Τζέι Μακόλουμ με 21 πόντους και ο Ίβαν Τέρνερ με 13 και έξι ασίστ (πρώτος πασέρ των Μπλέιζερς) συμπλήρωσαν την περιφερειακή υπεροχή των γηπεδούχων που όμως νίκησαν και στα ριμπάουντ (54-46, Νούρκιτς 16 και 9 ριμπάουντ) χτυπώντας πολλές φορές την αδύναμη “ρακέτα” των Λέικερς.

Λόγω της αστοχίας τους, οι Λέικερς πέτυχαν τους πρώτους 50 πόντους τους εντός ή κοντά στη ρακέτα και μηδέν (!) από την περιφέρεια. Στην τελευταία περίοδο οι Μπλέιζερς έκαναν ένα μικρό ξέσπασμα και πήραν μία διαφορά ασφαλείας που κράτησαν ως το τέλος.

Ο Τζος Χαρτ με 20 πόντους (3/5 τρίποντα) ήταν ο δεύτερος σκόρερ των Λέικερς, ο Ρόντο μέτρησε 13 με 11 ασίστ, ο Μπράντον Ίνγκραμ 16 και 15 ο Κάιλ Κούζμα αλλά με 1/7 τρίποντα. Ο Λόνζο Μπολ ήρθε από τον πάγκο και έμεινε στους επτά με 1/4 τρίποντα…