Ράπτορς: Ο Καουάι Λέοναρντ κάνει… απόσβεση, νίκη στο πρώτο ανατολικό ντέρμπι με τους Σέλτικς! (video)

2018-10-20T08:50:55+00:00 2018-10-20T08:50:55+00:00.

20/Oct/18 08:50

Ο Καουάι Λέοναρντ κάνει σιγά σιγά… απόσβεση για τη γεμάτη ρίσκο (αφού μένει ελεύθερος το καλοκαίρι) ανταλλαγή που έκαναν οι Ράπτορς…

Το Τορόντο έκανε το 2-0 στην πανίσχυρη (κορυφαία πέρυσι) έδρα του καθώς χάρη στους 31 πόντους πόντους (10/25 σουτ, 9/9 βολές) και τα 10 ριμπάουντ του Καουάι Λέοναρντ πήρε το πρώτο ανατολικό ντέρμπι – και πιθανό ζευγάρι τελικών – επί των Σέλτικς με 113-101!

Οι Ράπτορς έκαναν ένα σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο καθώς πήραν τα ηνία του αγώνα και με +16 πέτυχαν μία καθαρή νίκη παρότι και οι πέντε βασικοί των Σέλτικς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Ίρβινγκ 21, Τέιτουμ 16, από 14 οι Χόρφορντ-Χέιγουορντ, 13 ο Μπράουν).

Εξαιρετικός ήταν κι ο Σερζ Ιμπάκα χάρη στους 21 πόντους με 10/14 σουτ (!), ενώ ο Κάιλ Λάουρι δεν πήρε πολλές προσπάθειες μετρώντας 15 πόντους με 5/8 σουτ, αλλά και έξι ασίστ χωρίς λάθος σε 34 λεπτά! Υποδειγματικός πλέι μέικερ…