Ουίζαρντς: Διπλό μπλοκ στον Ντέμιαν Λίλαρντ και πρώτη νίκη στο θρίλερ! (video)

2018-10-23T10:29:49+00:00 2018-10-23T10:29:49+00:00.

23/Oct/18 10:29

Όχι μία, αλλά δύο φορές σήμανε η ώρα του Ντέμιαν Λίλαρντ. “Dame Time” όπως αποκαλείται αλλά σε αμφότερες τις προσπάθειες για το 3/3 των Μπλέιζερς, ο χαρισματικός γκαρντ κόπηκε σε προσπάθειες του για λέι απ. Συμβαίνουν και αυτά…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Ουίζαρντς πήραν την πρώτη νίκη της σεζόν με 125-124 στην παράταση (111-111) γλιτώνοντας το παιχνίδι πρώτα στην κανονική περίοδο και μετά στην εκπνοή του έξτρα πεντάλεπτου.

Ο Μπράντλεϊ Μπιλ ισοφάρισε με τρίποντο περίπου επτά δεύτερα πριν το τέλος και κατάφερε στην άμυνα να σταματήσει στον αέρα τον Λίλαρντ που επιχείρησε στο τέλος να πάρει τη νίκη με διείσδυση από τον αριστερό διάδρομο.

Στην παράταση ο Τζον Ουόλ έχασε δύο βολές με 6” στο χρονόμετρο κι αφού ο Μακόλουμ πέτυχε ένα απίθανο τρίποντο μειώνοντας σε 125-124 και η μπάλα πήγε ξανά στα χέρια του Λίλαρντ. Ο ίδιος επιχείρησε διείσδυση και πάλι από την ίδια πλευρά αλλά αυτή τη φορά κόπηκε από τον Ότο Πόρτερ τζ. για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του!

Ο Μαρκίφ Μόρις με 28 πόντους και ρεκόρ καριέρας έξι τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ουίζαρντς, ενώ ο Μπράντλεϊ Μπιλ πέτυχε 25 με 5/9 τρίποντα (8ριμπ./7ασ.) και ο Τζον Ουόλ πρόσθεσε 16 (9ασ.) αλλά με 5/19 σουτ και 6/11 βολές! Με 22 τέλειωσε το ματς ο Κέλι Ουμπρέ ερχόμενος από τον πάγκο (9/13 σουτ).

Ο Λίλαρντ έκανε σπουδαίο παιχνίδι με 29 πόντους (13/15 βολές, αλλά 7/21 σουτ) και οκτώ ασίστ 9(8ριμπ.), ενώ ο Γιουσούφ Νούρκιτς πέτυχε ένα εκπληκτικό νταμπλ-νταμπλ με 22 πόντους (9/16 σουτ) και 18 ριμπάουντ, τα εννιά από τα οποία επιθετικά!