Πίστονς: Έπος 50 πόντων του Μπλέικ Γκρίφιν, νίκη στο φινάλε επί των Σίξερς με γκολ φάουλ! (videos)

2018-10-24T05:44:47+00:00 2018-10-24T05:48:05+00:00.

24/Oct/18 05:44

Ο Μπλέικ Γκρίφιν πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 50 πόντους (!) κατά των Σίξερς και όμως δεν ήταν μόνο αυτή η είδηση της βραδιάς: με δικό του γκολ φάουλ 1,8” πριν το τέλος της παράτασης, ο φοβερός Γκρίφιν έδωσε και τη νίκη στην ομάδα του με 133-132 κατά της Φιλαδέλφεια που έπαιξε χωρίς τον Μπεν Σίμονς στο Ντιτρόιτ και την κράτησε αήττητη (3-0)!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Σίξερς πήραν προβάδισμα με φοβερό τρίποντο και φάουλ του Τζέι Τζέι Ρέντικ περίπου 6” πριν το τέλος αλλά ο Γκρίφιν απάντησε με δικό του γκολ φάουλ, κοροϊδεύοντας με προσποίηση την άμυνα των Σίξερς και νικώντας στον αέρα τον αντίπαλο του. Μάλλον όμως θα λέγαμε πως απώθησε τον αμυντικό παρά τον χτύπησε αυτός, αλλά οι διαιτητές είδαν αμυντικό φάουλ.

Η εμφάνιση των Μπλέικ ήταν μυθικών διαστάσεων. Τέλειωσε το ματς με 5/10 τρίποντα ισοφαρίζοντας ακόμα ένα ρεκόρ, είχε συνολικά 20/35 σουτ – δηλαδή πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας – αλλά μόλις 5/11 βολές. Έβαλε όμως τη μία που κέρδισε στην τελευταία φάση. Πρόσθεσε δε 14 ριμπάουντ και έξι ασίστ ενώ υπέπεσε σε μόλις ένα λάθος σε 44 λεπτά στο παρκέ! Είχε επίσης ισοφαρίσει το παιχνίδι στην κανονική περίοδο, με 30 δεύτερα στο χρονόμετρο. Τι λες τώρα…

Χαράμι πήγε για τον Τζόελ Εμπίντ μία ακόμα φοβερή εμφάνιση με 33 πόντους στο ενεργητικό του (11/16 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, επτά ασίστ, τρία μπλοκ) κατατροπώνοντας τον Αντρέ Ντράμοντ που έμεινε στους 14 με 6/20 σουτ (16ριμπ.). Ήταν το τέταρτο στη σειρά νταμπλ νταμπλ σε ισάριθμα παιχνίδια.

Ο Τζέι Τζέι Ρέντικ έκανε συγκλονιστικό παιχνίδι με 30 πόντους (6/15 τρίποντα), ενώ οι γκαρντ των Πίστονς βρήκαν ευκαιρία μια και έλειπε ο Σίμονς, με τον Ρέτζι Τζάκσον να βάζει 23 με 3/6 τρίποντα και τον Ις Σμιθ 21 πόντους με 9/12 σουτ από τον πάγκο…