Μπακς: Έλιωσαν και τους Σίξερς με τριπλ νταμπλ του Γιάννη και τους … Big4! (video)

2018-10-25T06:25:15+00:00 2018-10-25T07:53:10+00:00.

25/Oct/18 06:25

Ποιος θα σταματήσει τον Γιάννη; Ποιος θα σταματήσει τους Μπακς; Οι Σίξερς πάντως δεν τα κατάφεραν…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε το πρώτο τριπλ νταμπλ της χρονιάς (το 10ο της καριέρας του) και οδήγησε τους Μπακς σε μία ακόμα νίκη και ρεκόρ 4-0, αυτή τη φορά με 123-108 επί των Σίξερς παρά την επιστροφή και το δεύτερο τριπλ νταμπλ της σεζόν από τον Μπεν Σίμονς (14π., 13ρ., 11ασ.)!

Ο Έλληνας σούπερ σταρ μέτρησε 32 πόντους με 12/24 σουτ (0/3τριπ.) και 8/9 βολές, προσθέτοντας 18 ριμπάουντ και 10 ασίστ τις οποίες έδωσε στα μισά της τέταρτης περιόδου! Πρόσθεσε δε, δύο κλεψίματα και τρία μπλοκ σε 37 λεπτά συμμετοχής ενώ υπέπεσε σε πέντε λάθη.

Δεν ήταν μόνος του όμως. Όπως συμβαίνει όλη τη σεζόν. Όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια είχε άξιο συμπαραστάτη του τον Κρις Μίντλετον που έβαλε 25 πόντους (3/8 τρίποντα), ενώ φοβερός ήταν ο Μπρουκ Λόπεζ με 21 πόντους (5/11 τρίποντα, μόλις ένα ριμπάουντ) και ο Έρικ Μπλέντσο πρόσθεσε 18 πόντους με 6/18 σουτ. Οι Big4 των Μπακς

Οι Σίξερς προηγήθηκαν με 34-22 στην πρώτη περίοδο αλλά το υπόλοιπο παιχνίδι ανήκε στους Μπακς που έκαναν ένα εντυπωσιακό δεύτερο 12λεπτο γυρνώντας το ματς … τούμπα με 49-30! Από εκεί και πέρα δεν απειλήθηκαν παρά τις προσπάθειες του Τζοέλ Εμπίντ που πέτυχε ακόμα ένα εντυπωσιακό νταμπλ νταμπλ με 30 πόντους (9/24 σουτ πάντως και 2/7 τρίποντα) και 19 ριμπάουντ ενώ είχε ακόμα έξι ασίστ και τρία μπλοκ. Ο Τζέι Τζέι Ρέντικ με 19 (3/8τριπ.) και έξι ασίστ ήταν ο δεύετρος σκόρερ για τους Σίξερς που έπεσαν στο 2-3! Κάτι δεν πάει καλά εδώ πέρα…