“ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ” ΚΑΡΙ: Έβαλε 51 σε 32 λεπτά, πέμπτος στη λίστα των “τρίποντων” του ΝΒΑ! (video)

2018-10-25T07:44:02+00:00 2018-10-25T07:44:02+00:00.

25/Oct/18 07:44

MVP, MVP φώναζαν οι εκστασιασμένοι φανς των Ουόριορς για τον Στεφ Κάρι. Με παιχνίδι 51 πόντων σε 32 λεπτά δεν απέχουν και πολύ από την πραγματικότητα…

Ο “εξωγήινος” άσος των Ουόριορς έσπασε τα κοντέρ στο θρίαμβο της ομάδας του με 144-122 επί των Ουίζαρντς, προλαβαίνοντας να σκοράρει 51 πόντους με 11/16 τρίποντα σε (10/10βολ.) σε μόλις 32 λεπτά στις πρώτες τρεις περιόδους του παιχνιδιού – δεν τον έβαλε ο Στιβ Κερ καθόλου στην τέταρτη – ανεβαίνοντας 5ος στη λίστα των παικτών με τα περισσότερα τρίποντα στην ιστορία του ΝΒΑ!

Ήταν κάτι το μοναδικό. Πέτυχε μερικά απίθανα σουτ υπό πίεση, από τα 8 μέτρα, στον αιφνιδιασμό. Κάθε πιθανός και απίθανος τρόπος που υπήρχε για να σκοράρει, ο Κάρι τον “εκτέλεσε” στην εντέλεια.

Ισοφάρισε το ρεκόρ του στην “Όρακλ Αρίνα” από το 2015 απέναντι στους Μάβερικς, ενώ σκοράροντας 30 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (23 στο αρχικό 12λεπτο) σε 20 λεπτά έφτασε την ένατη φορά που το κάνει σύμφωνα με το ESPN Stats & Information. Μόνο ο Τζέιμς Χάρντεν τον ξεπερνάει με 14 φορές στην καριέρα του.

Ακόμα και το υπέροχο ματς του Κέβιν Ντουράντ επισκιάστηκε (30π. με 13/18 σουτ) από τον Κάρι, ενώ φυσικά δεν τίθεται λόγος για το πως εξελίχθηκε ο αγώνας. Οι Ουόριορς πήραν από νωρίς προβάδισμα εννιά πόντων και στην τρίτη περίοδο ξέφυγαν αρκετά (20 πόντοι) ώστε να μείνει ο Κάρι με ασφάλεια στον πάγκο.