Λέικερς: Η πρώτη νίκη του ΛεΜπρόν, έλαμψαν Στίβενσον και ΜακΓκι! (videos)

2018-10-25T08:15:11+00:00 2018-10-25T08:15:11+00:00.

25/Oct/18 08:15

Τρεις ήττες ήταν αρκετές για τους Λέικερς στο ξεκίνημα. Οι αδύναμοι Σανς προσφέρονταν άλλωστε για να δώσουν στον ΛεΜπρόν και την παρέα του την πρώτη τους νίκη, εύκολη μάλιστα με 131-113 στο Φοίνιξ…

Ο “Βασιλιάς” πέτυχε 19 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ (7ρ.) και οδήγησε τους Λέικερς στην πρώτη τους εφετινή νίκη, την παρθενική για τον ίδιο από τις πολλές που προβλέπεται να κάνει μέσα στην επόμενη τετραετία με την ίδια φανέλα.

Δεν έπαιξε πολύ, μόλις 28 λεπτά, αφού δεν χρειάστηκε άλλωστε. Οι Λέικερς πέτυχαν ένα εντυπωσιακό 44-24 στη δεύτερη περίοδο και δεν υπήρχε επιστροφή για τους Σανς παρά τους 23 πόντους (7ασ., 7ρ.) του Ντέβιν Μπούκερ που όμως αποχώρησε πριν το τέταρτο 12λεπτο αφού πόνεσε στο αριστερό του πόδι. Ο ΝτιΆντρε Έιτον τέλειωσε το ματς με 22 πόντους (11/14 σουτ) και 11 ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ των Λέικερς πάντως ήταν ο Λανς Στίβενσον με 23 πόντους (10/14 σουτ) ερχόμενος από τον πάγκο (8ασ., 8ρ., 25′), ενώ εξ ίσου εντυπωσιακός ήταν και ο Τζαβέιλ ΜακΓκι με 20 πόντους (4μπλοκ) σε 26 λεπτά.