Μπλέιζερς: Τρίτη σερί νίκη για το Πόρτλαντ, δεν άντεξαν οι ελλιπείς Πέλικανς

2018-11-02T10:28:06+00:00 2018-11-02T10:28:06+00:00.

02/Nov/18 10:28

Οι Μπλέιζερς πέτυχαν την τρίτη σερί νίκη τους (6-2 ρεκόρ), 132-119, τους Πέλικανς που χωρίς τον Άντονι Ντέιβις αλλά και τον Έλφριντ Πέιτον δεν άντεξαν ως το τέλος στο Πόρτλαντ.

Ο Ντέμιαν Λίλαρντ πέτυχε 26 πόντους (4/7τριπ., 8/8βολ.) και ο Γιουσούφ Νούρκιτς πρόσθεσε 20 απέναντι στους 29 του Τζούλιους Ραντλ που και πάλι ήρθε από τον πάγκο (ξεκίνησε ο Τζαλίλ Όκαφορ και ο Φρέιζερ αντί του Πέιτον) παρά τη νέα απουσία του Ντέιβις. Οι Πέλικανς υπέστησαν την τέταρτη σερί ήττα τους, οι τρεις από τις οποίες χωρίς τον ηγέτη τους.

Ως και την τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι άντεχαν, αλλά στην τέταρτη περίοδο η άμυνα του Πόρτλαντ “μίλησε” την κατάλληλη στιγμή και δεν ένιωσε απειλή με επί μέρους σκορ 30-20.

Ήταν η πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση μετά την περσινή “σκούπα” που πέτυχαν οι Πέλικανς με μειονέκτημα έδρας μάλιστα.