ΝΒΑ: Το… χαβά τους Ουόριορς και Ράπτορς! (videos)

2018-11-03T08:59:58+00:00 2018-11-03T08:59:58+00:00.

03/Nov/18 08:59

Τρία 12λεπτα άντεξαν οι Τίμπεργουλφς μέσα στο Όκλαντ χωρίς τον Τζεφ Τιγκ αλλά και τον Ντέρικ Ρόουζ. Στο τελευταίο όμως υπήρχαν στο γήπεδο μόνο οι πρωταθλητές…

Οι Ουόριορς πέτυχαν ένα επί μέρους σκορ 33-12 στην τελευταία περίοδο (!) και δεν είχαν πρόβλημα να νικήσουν με 116-99 τους “Λύκους”. Ο Κλέι Τόμπσον με οκτώ σερί πόντους έδωσε το έναυσμα σε αυτό το διάστημα, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν έπαιξε πραγματικά συγκλονιστική άμυνα καλύπτοντας όλες τις τρύπες που υπήρχαν στις προηγούμενες περιόδους.

Ο Κέβιν Ντουράντ με 33 πόντους (13ρ., 11/19 σουτ) ήταν ο κορυφαίος των Ουόριορς, ενώ ο Στεφ Κάρι πέτυχε 28 με εννιά ριμπάουντ και επτά ασίστ. Ο Κλέι Τόμπσον τέλειωσε το ματς με 22 (4/9τριπ.).

Ο Άντριου Ουίγκινς με 22 πόντους και ο Τζίμι Μπάτλερ με 21 ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Μινεσότα.

Στη γειτονική Αριζόνα βρίσκονταν οι πρωτοπόροι της Ανατολής (μαζί με τους Μπακς), Ράπτορς, που δεν είχαν κανένα πρόβλημα στο δεύτερο ημίχρονο να νικήσουν με τους αδύναμους Σανς, παρά την επιστροφή του Ντέβιν Μπούκερ, με 107-98.

Αυτό που μάλλον απασχολεί περισσότερο το Τορόντο είναι ένας τραυματισμός του Καουάι Λέοναρντ στον οποίο αναφέρθηκε ο κόουτς Νερς, αν και μάλλον θεωρείται ελαφριάς μορφής. Ο Καουάι πέτυχε 19 πόντους στην πρώτη του επίσκεψη στη Δύση μετά την ανταλλαγή του και τώρα θα βρει μπροστά του τον ΛεΜπρόν Τζέιμς και τους Λέικερς!

Ο Κάιλ Λάουρι πέτυχε ακόμα ένα νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 12 ασίστ, ενώ ο Βαλαντσιούνας τέλειωσε το ματς με 16 πόντους. Ο αντίπαλος του, ΝτιΆντρε Έιτον ήταν πιο πληθωρικός με 17 πόντους και 18 ριμπάουντ (Καναάν 19, Μπούκερ 18).