76ερς: Ο Εμπίντ επέβαλε τον… νόμο της Φιλαδέλφειας (vids)

2018-11-03T21:43:28+00:00 2018-11-03T22:01:00+00:00.

Giannis Askounis

03/Nov/18 21:43

Οι Φιλαδέλφεια 76ερς επικράτησαν των Ντιτρόιτ Πίστονς με 109-99 και πραγματοποίησαν το “6X6” όσον αφορά στα φετινά τους ματς στο “Wells Fargo Center”.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Το συγκρότημα του Μπρετ Μπράουν διατήρησε το προβάδισμα και στα 48 λεπτά της μεσημεριανής (ώρα των ΗΠΑ) αναμέτρησης. Χάρη στους 32 πόντους του Τζοέλ Εμπίντ στο πρώτο ημίχρονο έφθασαν μέχρι το +24. Η διαφορά μειώθηκε μέχρι τους πέντε πόντους στα μέσα της τελευταίας περιόδου, αλλά οι Σίξερς αντέδρασαν και εξασφάλισαν τελικά την άνοδο στο 6-4 στο ξεκίνημα του 2018-19. Στο 4-4 έπεσαν τα “πιστόνια” με την τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους.

Ο 24άχρονος Εμπίντ έγινε ο παίκτης με τους περισσότερους πόντους στο πρώτο ημίχρονο ενός αγώνα, που διεξήχθη στο “Wells Fargo Center”. Επίσης έγινε ο τέταρτος στην ιστορία του NBA με τουλάχιστον 30 πόντους και δέκα ριμπάουντ σε επτά από τα πρώτα δέκα παιχνίδια μίας καινούριας σεζόν. Ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 39 πόντους (18/23 β., 9/15 δ., 1/3 τρ.) και 17 ριμπάουντ, ενώ “έγραψε” επίσης δύο μπλοκ και μία ασίστ σε 34 λεπτά.

Ακολούθησαν οι αναπληρωματικοί Τζέι Τζέι Ρέντικ και Μάικ Μουσκάλα με 16 και 14 πόντους, αντίστοιχα, ενώ Τζέριντ Μπέιλες (γόνατο) και Ζερ Σμιθ (πόδι) παρέμειναν στον κατάλογο των τραυματιών. Από την άλλη απουσίασαν οι Ρέτζι Μπούλοκ (αστράγαλος) και Λουκ Κέναρντ (ώμος), ενώ ο Μπλέικ Γκρίφιν τελείωσε τον αγώνα με 38 πόντους (12/16 β., 10/14 δ., 2/7 τρ.), 13 ριμπάουντ, έξι ασίστ και δύο κλεψίματα.

Φώτο: Twitter του NBA