Μπακς: Triple double ο Αντετοκούνμπο… πάρτι με τους Κινγκς (vids)

2018-11-05T00:55:40+00:00 2018-11-05T01:22:14+00:00.

Giannis Askounis

05/Nov/18 00:55

Οι Μιλγουόκι Μπακς διατήρησαν το αήττητό τους στο “Fiserv Forum” με εύκολη νίκη με 144-109 σε βάρος των Σακραμέντο Κινγκς.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Οι “βασιλιάδες” μπήκαν μπροστά με 14-7 χάρη σε σερί 12-0, αλλά τα “ελάφια” απάντησαν με επιμέρους σκορ 18-1 και δεν ξανακοίταξαν πίσω. Οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα, ώστε να ανέβουν στο 8-1 συνολικά και στο 6-0 όσον αφορά στα φετινά εντός έδρας παιχνίδια τους. Στο 6-4 έπεσαν οι Καλιφορνέζοι, που απώλεσαν σερί πέντε θετικών αποτελεσμάτων.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ταλαιπώρησε τον Κώστα Κουφό, τον Ουίλι Κόλι-Στάιν και οποιονδήποτε άλλον βρήκε μπροστά του στην επίθεση, ενώ πρόσφερε θέαμα και στην άμυνα με τρελό μπλοκ. Στη λήξη της τρίτης περιόδου με ασίστ “έγραψε” το δεύτερο φετινό τριπλ νταμπλ του και το 11ο της καριέρας του. Τελείωσε το ματς με 26 πόντους (9/12 β., 7/10 δ., 1/2 τρ.), 15 ριμπάουντ, 11 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα μπλοκ σε 30 λεπτά.

Ως σύνολο, οι Μπακς παρέμειναν η μοναδική ομάδα που πέτυχε παραπάνω από 110 πόντους σε όλα τα φετινά ματς, αλλά δεν έμειναν εκεί. Δημιούργησαν και νέο ρεκόρ του οργανισμού του Ουισκόνσιν με 22 εύστοχα τρίποντα! Ειδικότερα είχαν 39,3% με 22/56 στα σουτ τριών πόντων. Όσον αφορά στους 144 πόντους τους, ήταν η μεγαλύτερη επιθετική επίδοση σε αγώνα που κρίθηκε σε 48 λεπτά από τον Μάρτιο του 1979!

Μαζί με τον 23άχρονο Αντετοκούνμπο, οκτώ παίκτες του Μάικ Μπουντενχόλζερ ήταν “διψήφιοι” απόψε. Στους 17 πόντους σταμάτησε ο Έρικ Μπλέντσο, στους 15 ο Ερσάν Ιλιασόβα, στους 13 οι Μάλκολμ Μπρόγκντον και Πατ Κονάτον, στους 12 ο Κρις Μίντλετον και Ντόντε ΝτιΒιντσέντσο, ενώ ο Τζον Χένσον συμπλήρωσε την οκτάδα με 10 πόντους.

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν εκ νέου δίχως τους Τζόντι Μικς (τιμωρία) και Ντι Τζέι Ουίλσον, ενώ οι Κινγκς συνέχισαν την πορεία τους χωρίς τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (γόνατο). Από την πλευρά του, ο Τζάστιν Τζάκσον αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ των ηττημένων με 22 πόντους. Ακολούθησε με 19 ο Μπάντι Χιλντ, ενώ ο 29χρονος Κουφός “έγραψε” δύο πόντους (1/2 δ.), πέντε ριμπάουντ, τρεις ασίστ και ένα κλέψιμο σε 16 λεπτά.