Ουόριορς: Έγινε … συνήθεια να ξεσπούν στο δεύτερο ημίχρονο (video)

2018-11-06T11:15:04+00:00 2018-11-06T11:15:04+00:00.

06/Nov/18 11:15

Οι Ουόριορς τρέχουν σερί οκτώ νικών επικρατώντας εύκολα των Γκρίζλις με 117-101 χάρη σε ένα ακόμα “μαγικό” 12λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Στην τρίτη περίοδο οι πρωταθλητές πέτυχαν ένα επί μέρους σκορ 34-15 και εκεί όλα τέλειωσαν, πετυχαίνοντας μία τρίτη νίκη σε αυτό το σερί χάρη στα παροιμιώδη πλέον ξεσπάσματα τους.

Το έκαναν στο προηγούμενο ματς με τους Τίμπεργουλφς (33-12 στην τέταρτη περίοδο) και πριν μερικές μέρες στη Νέα Υόρκη με 47-16 επίσης στο τελευταίο 12λεπτο! Είναι να μην πάρουν φόρα βέβαια, γιατί δεν κάνουν… διακρίσεις και σε άλλες περιόδους (48-22 τους Μπουλς στη δεύτερη με το ρεκόρ του Κλέι Τόμπσον)!

Ο Τόμπσον με 27 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ουόριορς που παρέμειναν αήττητοι στο Όκλαντ (6-0), ο Κέβιν Ντουράντ πρόσθεσε 22 και ο Στεφ Κάρι 19. Πολύ καλός ήταν και ο Αλφόνζο Μακίνι (14π.), ένας “two way contract” παίκτης που έπαιξε 29 λεπτά αφού αποχώρησε νωρίς λόγω τραυματισμού ο Ντρέιμοντ Γκριν.

Ο Ντίλον Μπρουκς από τον πάγκο ήταν με 18 πόντους ο πρώτος σκόρερ του Μέμφις, 15 έβαλε ο Σέλβιν Μακ αλλά υστέρησαν τα μεγάλα τους ονόματα (Κόνλεϊ 9, Μαρκ Γκασόλ 8π. αλλά με 10ριμπ. και 9ασ.).