ΝΒΑ: Άγγιξε το τριπλ νταμπλ ο Νίκολα Βούτσεβιτς, μεγάλη νίκη των Μάτζικ και επί των Νικς (video)

2018-11-19T08:16:57+00:00 2018-11-19T08:16:57+00:00.

19/Nov/18 08:16

Ο Άαρον Γκόρντον πέτυχε 31 πόντους με 13/17 σουτ και ο Νίκολα Βούτσεβιτς άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 28 πόντους, δέκα ριμπάουντ και εννιά ασίστ και οι Ορλάντο Μάτζικ πέρασαν από τη Νέα Υόρκη με 131-117 υποχρεώνοντας τους στην πέμπτη συνεχόμενη ήττα!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ήταν η τρίτη σερί νίκη για τους Μάτζικ (πέμπτη στα έξι τα τελευταία ματς) και μάλιστα σχεδόν με το ίδιο σκορ με αυτό που νίκησαν τους Λέικερς (130-117) στο ακριβώς προηγούμενο παιχνίδι. Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του Ορλάντο που πετυχαίνουν +130 πόντους σε συνεχόμενα παιχνίδια!

Ο Γκόρντον πέτυχε τους 20 από τους 31 πόντους του στην πρώτη περίοδο όταν το Ορλάντο προηγήθηκε με 44-31. Οι Νικς επέστρεψαν με τον Τρέι Μπερκ (31π.) και τον Ενές Καντέρ (21 πόντοι, 19 ριμπάουντ) μειώνοντας στον πόντο αλλά στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο οι Μάτζικ ήταν καλύτεροι και νίκησαν χωρίς άγχος.

Ο Τιμ Χάρνταγουεϊ τζ. ήταν ο πρώτος σκόρερ των Νικς με 32 πόντους και 5/10 τρίποντα. Οι Μάτζικ έχουν πλέον θετικό ρεκόρ (9-8) μετά το αρχικό 2-6, ενώ οι Νικς έπεσαν στο 4-13…