ΝΒΑ: Άλμα κορυφής οι Κλίπερς, σαρώνουν οι Πέλικανς! (video)

2018-11-20T07:56:50+00:00 2018-11-20T07:57:15+00:00.

20/Nov/18 07:56

Οι Κλίπερς σιγά, σιγά … ξεπετάχτηκαν και με σερί πέντε νικών έφτασαν το 11-5 και έπιασαν στην πρώτη θέση της Δύσης τους Μπλέιζερς, τους Ουόριορς και τους Γκρίζλις! Ποιος το περίμενε άραγε;

Ο Μόντρεζλ Χάρελ πέτυχε 25 πόντους (15/18 βολές) και πρόσθεσε 11 ριμπάουντ και πέντε κλεψίματα και ο Τομπάιας Χάρις πρόσθεσε 24 για να περάσουν οι Κλίπερς από την Ατλάντα με 127-119 παρά την πιο πλήρη εμφάνιση του Τρέι Γιανγκ ως τώρα στη ρούκι σεζόν του (25π., 17ασ.).

Οι Κλίπερς χρειάστηκαν ένα εκπληκτικό τέταρτο 12λεπτο για να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και με 38-23 γύρισαν το παιχνίδι και πήραν τη νίκη που είναι η έβδομη στα τελευταία οκτώ ματς.

Εξ ίσου εντυπωσιακό διάστημα διανύουν και οι Πέλικανς που έβαλαν 140 πόντους στους Σπερς (140-126) και πέτυχαν έτσι την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους και την έκτη στα τελευταία επτά ματς. Με ρεκόρ 10-7 πλέον βρίσκονται μία ανάσα πριν τις πρώτες θέσεις.

Ο Άντονι Ντέιβις πέτυχε 29 πόντους, 24 πρόσθεσε ο Ιτουάν Μουρ και ο Τζούλιους Ραντλ πέτυχε τριπλ νταμπλ με 21 πόντους, 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ σε μόλις 25 λεπτά συμμετοχής!

Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν είχε 21 αλλά με 7/19 σουτ, ο Μπριν Φορμπς πήγε περίφημα με 20 πόντους και 7/8 σουτ, ενώ απογοήτευσε και πάλι ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ που έμεινε στους επτά πόντους με 2/11 σουτ…