Κλίπερς: “Λύγισαν” τους Γκρίζλις στην παράταση!

2018-11-24T00:22:58+00:00 2018-11-24T00:22:58+00:00.

24/Nov/18 00:22

Μεγάλη νίκη πήραν οι Κλίπερς στο Λος Άντζελες, επικρατώντας των Γκρίζλις με σκορ 112-107, μετά από παράταση!

Στο 12-6 ανέβηκαν οι Κλίπερς, μετά την εντός έδρας νίκη τους επί των Μέμφις Γκρίζλις. Αυτή ήταν η 8η εντός έδρας νίκη της ομάδας του Ντοκ Ρίβερς και 12η συνολικά σε 18 ματς.

Η αναμέτρηση ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, το οποίο και κρίθηκε στην παράταση. Στην κανονική διάρκεια, το 96-89 του -1:33” έγινε 96-95, ενώ οι Κλίπερς είχαν την ευκαιρία (νωρίτερα) να πάρουν το ματς, όμως ο Λου Ουίλιαμς αστόχησε σε τρίποντο στο -3”. Εκεί ”μίλησε” όμως ο Ντανίλο Γκαλινάρι με 3/3 βολές στο -1,5”, έκανε το 98-98 και το ματς πήγε στην παράταση.

Η ένταση ήταν στο ”κόκκινο” και στο έξτρα πεντάλεπτο, όμως οι Κλίπερς ήταν ψυχραιμότεοι, ενώ στα -15” και με το σκορ στο 110-107, ο Άβερι Μπράντεϊ έκανε την άμυνα του αγώνα σε τρίποντο του Γκάρετ Τέμπλ και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του!

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μοντρέζλ Χάρελ με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από κοντά και ο Ντανίλο Γκαλινάρι με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ μην ξεχνάμε πως χωρίς αυτόν, οι Κλίπερς θα έχαναν το ματς στην κανονική διάρκεια.

Για τους ηττημένους, που πλέον βρίσκονται στο 12-6, ξεχώρισε ο Μαρκ Γκασόλ με 27 πόντους, 13 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ 19 πόντους και 11 ριμπάουντ είχε ο Μάικ Κόνλεϊ.

Τα 12λεπτα: 16-22, 44-52, 75-70, 98-98, 112-107