NBA: Μεγάλο “διπλό” στην Οκλαχόμα για τους Νάγκετς, νίκη και οι Ουίζαρντς (videos)

2018-11-25T11:41:03+00:00 2018-11-25T11:41:43+00:00.

25/Nov/18 11:41

Οι Νάγκετς ”πέρασαν” από την Οκλαχόμα με 105-98, ενώ οι Ουίζαρντς δεν είχαν κανέναν πρόβλημα απέναντι στους Πέλικανς.

Στο 13-7 βρίσκονται πλέον οι Νάγκετς, μετά την εκτός έδρας νίκη τους στην Οκλαχόμα. Το τελικό 105-98 έφερε στο 12-7 τους Θάντερ, που παρά το τριπλ νταμπλ του Ράσελ Ουέστμπρουκ (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 12 ασίστ) και το νταμπλ νταμπλ του Πολ Τζόρτζ (24 πόντοι, 11 ριμπάουντ) δεν κατάφεραν να φτάσουν στην τρίτη συνεχόμενη νίκη τους.

1:30′ πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι ήταν πίσω μόλις με 5 (99-94), όμως ένα σερί 6-0 των φιλοξενούμενων έβαλε τέλος στο ματς. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Τζαμάλ Μάρεϊ με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ, αλλά και ο Νίκολα Γιόκιτς με 16-6-5.

Τα 12λεπτα: 23-33, 42-63, 66-79, 98-105

No Davis, no party

Στην 4η περίοδο ”καθάρισαν” τους Πέλικανς οι Ουίζαρντς. Η ομάδα της Ουάσινγκτον κέρδισε με 124-114 εντός έδρας και αύξησε το ρεκόρ της στο 7-12, ενώ οι ηττημένοι, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Άντονι Ντέιβις, έπεσαν στο 10-10.

Το επιμέρους 34-23 του τέταρτου 12λεπτου ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση, με τους Ότο Πόρτερ Τζ. και Τζον Ουόλ με 29 και 22 αντίστοιχα να ξεχωρίζουν. Μεγάλο ματς από τους Τζούλιους Ραντλ (29 πόντοι, 15 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και Νίκολα Μίροτιτς (24 πόντοι, 9 ριμπάουντ), όμως δεν ήταν αρκετό για τους Πέλικανς.

Τα 12λεπτα: 37-34, 68-72, 90-95, 124-114