Μπακς: Έκαναν… στάση στη Νέα Υόρκη, δεν έφτασε ο “διπλός” Γιάννης! (videos)

2018-12-02T07:24:59+00:00 2018-12-02T08:24:14+00:00.

02/Dec/18 07:24

Συναρπαστικό ματς στη Νέα Υόρκη, με τους Μπακς να μην μπορούν να πάρουν τη νίκη στην παράταση απέναντι στους Νικς, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι και πάλι εξαιρετικός!

Μεγάλο ματς στη Νέα Υόρκη, με τους Μπακς να γνώριζουν την 7η φετινή τους ήττα σε 22 αγώνες. Οι Νικς ήταν καλύτεροι στα κρίσιμα σημεία και με 136-134 έφτασαν στο 8-16.

Το ματς ήταν ισορροπημένο και η διαφορά 7 πόντων που πήραν στη πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι, εξαφλείφθηκε στις επόμενες. 5:30′ πριν το φινάλε, τα ”Ελάφια” ξέφυγαν ακόμα και με 10, όμως είδαν τους Νικς να επιστρέφουν. Στο -24”, ο Εμμάνουελ Μουντιάι έκανε με σουτ 3 πόντων το 124-124, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να μην μπορεί να δώσει τέλος και μοιραία οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη παράταση.

Εκεί, οι ήταν μπροστά στο σκορ, όμως ένα μεγάλο τρίποντο του Νταμίν Ντότσον ”έγραψε” το 135-134. Ακολούθησε ένα χαμένο τρίποντο του Έρικ Μπλέτσο και ένα δίποντο του Γιάννη και κάπως έτσι φτάσαμε στις 1/2 βολές από τον Μουντιάι και τις 0/2 βολές του Μπρούκ Λόπεζ, με τον ”Greek Freak” να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ στο -1,2”, όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει και παρέμεινε το 136-134.

Κορυφαίος για τους Μπακς και πάλι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 33 πόντους (10/16 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 13/16 βολές), 19 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκς σε 42′! Από κοντά και ο Έρικ Μπλέτσο με 27-5-7.

Από πλευράς νικητών, ξεχώρισαν οι Εμμάνουελ Μουντιάι και Κέβιν Νοξ με 28 και 26 αντίστοιχα.

Φυσικά, ξεχώρισε η αντίδραση του Μάριο Χεζόνια, μετά από ένα τρομερό κάρφωμα και οι δηλώσεις του ” Greel Freak” μετά το ματς!

Τα 12λεπτα: 28-35, 61-66, 93-97, 124-124, 136-134