Ρόκετς: Δια χειρός Χάρντεν και με… κοντό σχήμα “καθάρισαν” τους Μπλέιζερς (video)

2018-12-12T06:23:40+00:00 2018-12-12T06:23:40+00:00.

12/Dec/18 06:23

O Τζέιμς Χάρντεν πέτυχε 29 πόντους και επτά συνολικά παίκτες των Ρόκετς ήταν “διψήφιοι” – κάτι μάλλον σπάνιο για αυτούς και έτσι πήραν τη νίκη με 111-104 επί των Μπλέιζερς χωρίς να νιώσουν απειλή…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Κρις Πολ πέτυχε το πρώτο τριπλ νταμπλ της σεζόν αλλά με… τραγικά ποσοστά ευστοχίας (11π., 11ριμπ. 10ασ. με 2/12 σουτ) ενώ ο Έρικ Γκόρντον ξεκίνησε βασικός και πέτυχε 14 πόντους για τους Ρόκετς που έπαιξαν με χαμηλό βασικό σχήμα και έσπασαν ένα αρνητικό σερί τριών ηττών.

Πήραν μεγάλη βοήθεια από τον πάγκο (Νενέ, Χάουζ, Γκριν διψήφιοι) όταν έκαναν ένα 24-6 στο πρώτο μέρος καλύπτοντας ένα -15 εις βάρος τους, ενώ έκαναν καλή δουλειά και στην τέταρτη περίοδο . Εκεί άλλωστε κρίθηκε το ματς (όχι μόνο λόγω αναπληρωματικών βεβαίως), όταν το Χιούστον έκανε ένα σκορ 25-5 και στα μισά του 12λεπτου ξέφυγε με 100-83.

Ο Ντάμιαν Λίλαρντ πέτυχε 34 πόντους με 4/7 τρίποντα, ενώ ο Σι Τζέι Μακόλουμ πρόσθεσε 22 αλλά με 0/5 τρίποντα.