Ράπτορς: “Σκούπισαν” τους Ουόριορς με 20αρα χωρίς τον Καουάι Λέοναρντ! (video)

2018-12-13T07:43:35+00:00 2018-12-13T07:43:35+00:00.

13/Dec/18 07:43

Μόνο ως “πυροτέχνημα” δεν μπορούν να χαρακτηριστούν πλέον οι Ράπτορς. Μετά το 113-93 επί των Ουόριορς μέσα στο Όκλαντ και το “σκούπισμα” φέτος με 2-0 επί των πρωταθλητών και μάλιστα χωρίς τον Καουάι Λέοναρντ στο συγκεκριμένο ματς, βάζουν σοβαρότατη υποψηφιότητα να πάρουν το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στο ΝΒΑ! Το αξίζουν ως τώρα…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Μετά τις δύο σερί ήττες τους, οι πρωτοπόροι του ΝΒΑ πήγαν στη Δύση για να νικήσουν στη σειρά τους τέταρτους Κλίπερς και τους δεύτερους Ουόριορς και το έκαναν χωρίς το φυσικό τους ηγέτη που πονούσε στο γοφό και δεν έπαιξε πάλι.

Από το πρώτο ημίχρονο επέβαλλαν το δικό τους παιχνίδι (57-41) με βάση την άμυνα τους και δεν απειλήθηκαν ποτέ από τους γηπεδούχους παρά τους 30 πόντους του Κέβιν Ντουράντ.

Ήταν όμως μόνος του αφού η άμυνα των Ράπτορς “έσβησε” τον Στεφ Κάρι (10π., 3/12 σουτ), αλλά και τον Κλέι Τόμπσον (14π., 0/5τριπ.) και με κορυφαίους τους Κάιλ Λάουρι (23π., 12ασ.) και Σερζ Ιμπάκα (20π., 12ριμπ.) πήραν αυτό που ήθελαν χωρίς… κόπο.

Να σημειώσουμε, τέλος, πως οι Ράπτορς έπαιξαν ουσιαστικά χωρίς και τον Γιόνας Βαλαντσιούνας που έμεινε 8 λεπτά στο παρκέ αφού έσπασετον αντίχειρα του σε μία “μονομαχία” με τον Ντρέιμοντ Γκριν.