NBA: Clutch Χάρντεν και νίκη για Ρόκετς, “διπλό” οι Σανς! (videos)

2018-12-18T08:02:19+00:00 2018-12-18T08:03:54+00:00.

18/Dec/18 08:02

Για μία ακόμα φορά, ο Τζέιμς Χάρντεν ήταν εκπληκτικός και έδωσε μία πολύτιμη νίκη στους Ρόκετς επί των Τζαζ. ”Διπλό” των Σανς στη Νέα Υόρκη.

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τους Ρόκετς! Η ομάδα του Χιούστον χρειάστηκε (και πάλι) την πολύτιμη βοήθεια του Τζέιμς Χάρντεν και με σκορ 102-97, κέρδισε τους Τζαζ, για το 15-14!

Μπορεί οι γηπεδούχοι να ξέφυγαν με διψήφιες διαφορές στο ημίχρονο, οι Τζαζ όμως μπόρεσαν και επέστρεψαν. Και όχι μόνο μπήκαν και πάλι στο ματς, αλλά είδαν τον MVP της περασμένης χρονιάς να κάνει τα… δικά του στο φινάλε! Με ένα τρίποντο-μαχαιριά στο -13”, έγραψε το τελικό 102-97!

Φυσικά, ήταν ο κορυφαίος για τις ”Ρουκέτες” με 47 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα, ολοκληρώνοντας την 6η φετινή του εμφάνιση με +40! Στους 23 έμεινε ο Ντόνοβαν Μίτσελ, ενώ νταμπλ νταμπλ (18 πόντοι-13 ριμπάουντ) πέτυχε ο Ρούντι Γκομπέρ.

Τα 12λεπτα: 25-23, 50-37, 83-73, 102-97

Δεύτερο ”διπλό” για τους Σανς

Στην 2η εκτός έδρας νίκη φέτος έφτασαν οι Σανς, οι οποίοι βγήκαν νικητές στο ντέρμπι των… ουραγών με τους Νικς! Το τελικό 128-110 ανέβασε την ομάδα του Φοίνιξ στο 7-24, ενώ εκείνη της Νέας Υόρκης έμεινε στο 9-23.

Η τρίτη περίοδος έκρινε την αναμέτρηση, με τους νικητές να σκοράρουν 41 και να δέχονται μόλις 17! Πρώτος σκόρερ τους ο Ντέβιν Μπούκερ με 38 πόντους και 7 ριμπάουντ. 26 από τον Τι Τζέι Ουόρεν. Εκπληκτικό ματς από τον Εμάνουελ Μουντιάι, που σταμάτησε τους 32!

Τα 12λεπτα: 32-28, 66-59, 83-100, 110-128