NBA: Το… βιολί του ο Τζορτζ, βαριά ήττα για Κινγκς-Κουφό (videos)

2018-12-18T13:24:45+00:00 2018-12-18T13:45:10+00:00.

18/Dec/18 13:24

Οι Θάντερ έκαναν αυτό που έπρεπε απέναντι στους Μπουλς, την ώρα που οι Τίμπεργουλβς πήραν μία… ομαδική νίκη επί των Κινγκς!

Συνεχίζουν το εξαιρετικό ρεκόρ τους στην Οκλαχόμα οι Θάντερ! Οι Θάντερ κέρδισαν τους Μπουλς (7-24) με σκορ 121-96 και ανέβηκαν στο 19-10, μετρώντας 12 νίκες και μόλις 3 ήττες εντός!

Από το ημίχρονο κιόλας, οι γηπεδούχοι είχαν ”καθαρίσει” τον αγώνα, με την διαφορά να φτάνει στους 20 (64-44) στο 24′! Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με την διαφορά δυναμικότητας να είναι κάτι παραπάνω από εμφανής.

Στο τρίτο 12λεπτο, τα πράγματα ξέφυγαν με τους Κρις Νταν και Ράσελ Ουέστμπρουκ να σπρώχνονται και τους Τζέραμι Γκραντ-Ρόμπιν Λόπεζ να δίνουν… ενδιαφέρον στην αναμέτρηση!

Πρώτος σκόρερ, για μία ακόμα φορά, ο Πολ Τζορτζ με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, Άξιος συμπαραστάτης ο Ράσελ Ουέστμπρουκ, με 13-16-11, φτάνοντας τα 111 τριμπλ νταμπλ στην καριέρα του! Μοναδικός διασωθέντας για το Σικάγο ο Λάουρι Μαρκάνεν με 16 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Τα 12λεπτα: 31-22, 64-44, 88-69, 121-96

Ούτε μία περίοδο δεν άντεξαν οι Κινγκς

Ούτε ένα ημίχρονο δεν άντεξαν οι Κινγκς στη Μινεσότα, με τους Τίμπεργουλβς να διαλύουν την ομάδα του Σακραμέντο με 132-105. Από το πρώτο ημίχρονο φάνηκε πως δεν θα υπάρξει ντέρμπι, με την διαφορά να φτάνει το +30 (74-44)!

Έτσι, οι ”Λύκοι” ανέβηκαν στο 14-16 και οι Κινγκς παρέμειναν ψηλά με 16-14.

Η νίκη αυτή είναι κάτι σπάνιο για το ΝΒΑ, με τον πρώτο σκόρερ να έχει 17 (Άντριου Ουίγκινς) και ακόμα παίκτες να είναι ”διψήφιοι”! Επομένως, θα μπορούσαμε να πούμε πως το αποτέλεσμα είναι ομαδική υπόθεση, αν κρίνουμε από τους μοιρασμένους πόντους.

Για τους Κινγκς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπάντι Χιλντ με 23, ενώ ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε για 23′ (season high) και σκόραρε 4 πόντους, ενώ ”κατέβασε” 8 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ.

Τα 12λεπτα: 38-23, 74-44, 103-77, 132-105