Σακραμέντο Κινγκς: Το “καυτό” χέρι του Μπάντι Χιλντ έκανε την ανατροπή (video)

2018-12-22T10:43:05+00:00 2018-12-22T10:43:05+00:00.

22/Dec/18 10:43

Ο Μπάντι Χιλντ φύλαγε το καλύτερο για το τέλος. Ο σκόρερ των Κινγκς από της Μπαχάμες πέτυχε τέσσερα από τα έξι του τρίποντο στα τελευταίο εννιά λεπτά (16π. στην τέταρτη περίοδο) και οδήγησε τους Κινγκς στη νίκη ανατροπή με 102-99 επί των Γκρίζλις!

Ο Χιλντ πέτυχε συνολικά 28 πόντους (6/13 τρίποντα, 9/24 σουτ) αλλά όλα τα λεφτά ήταν η απόδοση του στο τελευταίο 12λεπτο αφού ως τότε απλά …παρακολουθούσε τον Μάικ Κόνελϊ (23π., 7/11 τρίποντα) να φέρνει μπροστά το Μέμφις (+13 στο ημίχρονο). Οι Κινγκς ήταν πίσω στο σκορ με 82-75 και εκεί ο Χιλντ πέτυχε έντεκα σερί πόντους μειώνοντας σε 90-86.

Ο Μαρκ Γκασόλ έκανε το 97-93 με 2.20” χρονόμετρο αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 9-0 με πέντε από τον Χιλντ και πήραν τη νίκη.

Ο ΝτεΆαρον Φοξ είχε 14 πόντους, οκτώ ασίστ και πέντε κλεψίματα, ενώ ο Κώστας Κουφός ξεκίνησε δίπλα στον Ουίλι Κόλεϊ Στάιν αντί του Μπιέλιτσα και πέτυχε τέσσερις πόντους (2/7 σουτ), ενώ μάζεψε οκτώ ριμπάουντ και μπλόκαρε δύο σουτ.