Μάβερικς: Κέρδισαν τους Πέλικανς με σχεδόν “τριπλό” Ντόντσιτς! (videos

2018-12-27T07:12:42+00:00 2018-12-27T08:45:59+00:00.

27/Dec/18 07:12

Την τεράστια δυναμική τους εντός έδρας επιβεβαίωσαν οι Μάβερικς, οι οποίοι και επικράτησαν με 122-119 των Πέλικανς! Νέο σόου από τον Λούκα Ντόντσιτς!

Στο 16-17 οι Μάβερικς, που με 14 νίκες σε 17 εντός έδρας αγώνες, φαίνεται πως χρωστάνε πολλά στο κοινό του Ντάλας! Οι Πέλικανς προστέθηκαν στην λίστα των ”θυμάτων” τους, μετά το τελικό 122-119!

Η αναμέτρηση ήταν κάτι παραπάνω από συναρπαστική. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στην τρίτη περίοδο και έχασαν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο 6′ πριν το φινάλε. Ο κορυφαίος των νικητών, Λούκα Ντόντσιτς με 3/4 βολές στις τελευταίες επιθέσεις τους ”έγραψε” το 122-119, με τον Άντονι Ντέιβις να μην ευστοχεί στο σουτ που θα έστελνε το ματς στη παράταση και έτσι οι Πέλικανς έμειναν στις 15 νίκες σε 35 αγώνες.

Όπως αναφέραμε, ο Σλοβένος αστέρας των ”Μαβς” έκανε πάλι τα πάντα, φτάνοντας μάλιστα στο 6ο νταμπλ νταμπλ του με 21 πόντους και 10 ασίστ. Για μόλις ένα ριμπάουντ (9) έχασε το πρώτο τριπλ νταμπλ τη καριέρας του, κάτι που όμως θα έρθει αργά ή γρήγορα. Μεγάλη συνεισφορά και από τους ΝτιΆντρε Τζόρνταν και Τζέι Τζέι Μπαρέα με 20 και 18 αντίστοιχα.

Για τους Πέλικανς, ξεχώρισε ο Άντονι Ντέιβις με 32 πόντους και 18 ριμπάουντ, αλλά και ο Τζρου Χόλιντεϊ με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα 12λεπτα: 33-30, 67-64, 90-94, 122-119