ΝΒΑ: Φοβερός Γιάννης, σπουδαίοι Μπακς αγγίζουν την κορυφή! (video)

2018-12-28T07:18:28+00:00 2018-12-28T07:19:31+00:00.

28/Dec/18 07:18

O Γιάννης Αντετοκούνμπο άγγιξε το τριπλ νταμπλ προσθέτοντας ακόμα μία καταπληκτική εμφάνιση και μαζί με τον Κρις Μίντλετον οδήγησε τους Μπακς σε εύκολη νίκη με 112-96 επί των Νικς στο Μιλγουόκι!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Έλληνας All Star μέτρησε 31 πόντους με 10/20 σουτ (1/4τριπ.) και 10/14 βολές, ενώ πρόσθεσε 14 ριμπάουντ, οκτώ τελικές πάσες αλλά και τέσσερα μπλοκ! Δίπλα στην απίθανη εμφάνιση του στάθηκε και ο Κρις Μίντλετον με 25 πόντους ενώ 17 πέτυχε το Μπρουκ Λόπεζ με 3/6 τρίποντα.

Ήταν η έκτη νίκη των Μπακς στα επτά τελευταία παιχνίδια και πλέον απέχουν δύο νίκες (24-10 με 26-10) από τους Ράπτορς.

Οι Νικς ξεκίνησε καλά το παιχνίδι αλλά μετά το πρώτο 12λεπτο (24-28) οι Μπακς επικράτησαν σε όλα τα υπόλοιπα, ξεφεύγοντας στην τρίτη περίοδο.

Ο Λουκ Κορνέτ ξεκίνησε για πρώτη φορά στην καριέρα του και ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ με 23 πόντους (7/11 τρίποντα). Ο Νόα Βόνλι είχε 15 πόντους, 13 ριμπάουντ και τρία μπλοκ ενώ δεν αγωνίστηκε ο Τιμ Χάρνταγουεϊ τζ. που ήταν άρρωστος. Αυτή ήταν η έκτη σερί ήττα για τους Νικς.

Στην τέταρτη περίοδο αποβλήθηκε ο Ενές Καντέρ που κόλλησε τη… μούρη του στον Γιάννη Αντετοκούνμπο χωρίς ο τελευταίος να… τσιμπήσει γλιτώνοντας τον καυγά και τη δική του έξοδο από το παιχνίδι.