ΝΒΑ: Ήταν… “Dame Time” στο Όκλαντ, τσάμπα η ανατροπή για τους Ουόριορς! (video)

2018-12-28T09:16:43+00:00 2018-12-28T09:16:43+00:00.

28/Dec/18 09:16

Όταν έρχεται η ώρα για να κριθεί το παιχνίδι είναι απλά … Dame Time! Ο Ντάμιαν Λίλαρντ πέτυχε το τρίποντο της νίκης στην παράταση και οι Μπλέιζερς νίκησαν με 110-109 τους Ουόριορς μέσα στο Όκλαντ, χάνοντας για δεύτερη φορά στη σειρά στο γήπεδο τους. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες…

Οι Ουόριορς βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, με το σκορ στο -10 στην τέταρτη περίοδο, στο -8 περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος και στο 102-97 με 50” στο χρονόμετρο.

Ο φοβερός Κέβιν Ντουράντ όμως που πέτυχε τριπλ νταμπλ με 26 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ, πέτυχε πέντε σερί πόντους με ένα μεγάλο τρίποντο στα 20” πριν το τέλος, ισοφαρίζοντας το παιχνίδι. Στην παράταση όμως ήταν η σειρά του Λίλαρντ να βάλει το μεγάλο σουτ, περίπου έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος και να κρίνει το παιχνίδι.

Ο άσος των Μπλέιζερς είχε μόλις 6/19 σουτ ως εκείνη τη στιγμή και 2/7 τρίποντα (τέλειωσε με 21 πόντους) αλλά είναι γνωστό πως όταν η μπάλα “καίει” συνήθως βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι.

Εξ ίσου άστοχος ήταν και ο Σι Τζέι Μακόλουμ που πέτυχε μεν 24 πόντους αλλά με 7/22 σουτ, αλλά οι Μπλέιζερς στηρίχθηκαν στον εκπληκτικό Γιουσούφ Νούρκιτς που και αυτός (όπως πολλοί σέντερ) βρήκε τη ρακέτα των Ουόριορς ακάλυπτη και πέτυχε 27 πόντους με 10/18 σουτ (είχε και 12 ριμπάουντ). Στο προηγούμενο ματς τους έβαλε 18 ο Ζούμπατς και σίγουρα ο Κερ πρέπει να το διαχειριστεί αυτό.

Ο Στεφ Κάρι ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 29 πόντους (6/15 τρίποντα), αλλά καλά τα πήγε κι ο αδελφός του Σεθ, με 11 πόντους (3/5τριπ.).