NBA: Ασταμάτητος ο Μάρεϊ για τους Νάγκετς, διέλυσαν τους Νικς οι Τζαζ! (videos)

2018-12-30T11:25:04+00:00 2018-12-30T11:37:24+00:00.

30/Dec/18 11:25

Οι Σανς έβαλαν δύσκολα τους Νάγκετς, όμως η ομάδα του Ντένβερ πήρε τη νίκη, την ώρα που οι Τζαζ διέλυαν τους Νικς!

Οι Σανς ήταν μαχητικοί στο Φοίνιξ, όμως οι Νάγκετς ανέβηκαν στο 23-11, μετά το τελικό 122-118. Η διαφορά των 20 πόντων στο πρώτο 12λεπτο έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση, μιας και οι γηπεδούχοι μείωσαν αισθητά, όμως δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή.

Τίποτα από αυτά δεν θα είχε γίνει, αν ο Τζαμάλ Μάρεϊ, που σταμάτησε στους 46 πόντους (9/11 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ! Φοβερός με 23-8-9 και ο Νίκολα Γιόκιτς.

Από πλευράς Σανς ξεχώρισαν οι ΝτεΆντρε Έιτον με 33 πόντους και 14 ριμπάουντ και Ντέβιν Μπούκερ με 27 πόντους και 8 ασίστ.

Τα 12λεπτα: 16-36, 49-62, 78-90, 118-122

Οι Τζαζ ”κατάπιαν” τους Νικς!

Για την αναμέτρηση των Τζαζ με τους Νικς δεν έχουμε να πούμε πολλά. Αρκεί μόνο να σάς παραθέσουμε το εξής στοιχείο: η διαφορά των 37 πόντων (71-34) είναι η δεύτερη μεγαλύτερη ημιχρόνου στο ΝΒΑ από την έναρξη της χρονομέτρησης της επίθεσης!

Η ομάδα της Νέας Υόρκης δεν εμφανίστηκε ποτέ στη Γιούτα και γνώρισε την ήττα με 129-97. Έτσι, οι νικητές ανέβηκαν στο 18-19 και οι ηττημένοι έμειναν με 9 νίκες σε 37 αγώνες.

Πρώτος σκόρερ των Τζαζ ο Ρούντι Γκομπέρ με 25 πόντους και 16 ριμπάουντ, σε μόλις 25 λεπτά!

Τα 12λεπτα: 39-17, 71-34, 97-66, 129-97