Σπερς: Τα… γαλλικά του Πόποβιτς έφεραν το ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο! (video)

2019-01-01T09:59:01+00:00 2019-01-01T09:59:01+00:00.

01/Jan/19 09:59

Ο Γκρεγκ Πόποβιτς τα… έχωσε στους παίκτες του στο ημίχρονο μετά το 22% με το οποίο σούταραν και το -6 από τους Σέλτικς. Πως επέστρεψαν; Με την καλύτερη περίοδο των Σπερς τα τελευταία 25 χρόνια!

Το Σαν Αντόνιο πέτυχε 46 πόντους στο τρίτο 12λεπτο (46-31) και χάρη σε αυτό πήραν τη διαφορά που τελικά τους εξασφάλισε τη νίκη με 120-11 επί των Σέλτικς, η 11η στα 13 τελευταία παιχνίδια τους μέσα στο 2018!

Ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ πέτυχε 32 πόντους οδηγώντας τους Σπερς που βρίσκονται μεν στην όγδοη θέση της Δύσης αλλά μόλις τέσσερις νίκες πίσω από την κορυφή.

Ο Ντέρικ Ουάιτ ήταν εντυπωσιακός με 8/9 σουτ και ρεκόρ καριέρας 22 πόντους, ενώ ο Ντάβις Μπέρτανς πέτυχε 17 με 5/8 τρίποντα και ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν πλησίασε το τριπλ νταμπλ με 13 πόντους, 10 ασίστ και επτά ριμπάουντ.

Οι Σπερς είχαν 19/25 σουτ στην τρίτη περίοδο σπάζοντας το ρεκόρ της 25αετίας, δηλαδή από το 1993! Ο Πάου Γκασόλ, εξάλλου, έκανε την επανεμφάνιση του μετά 26 παιχνίδια.

Κορυφαίος για τους Σέλτικς ήταν ο Τζέιλεν Μπράουν με ρεκόρ σεζόν 30 πόντους (18 στο πρώτο μέρος), ενώ ο Κάιρι Ίρβινγκ είχε 16 με οκτώ ασίστ και 18 πέτυχε ο Μάρκους Μόρις.