Γιουσούφ Νούρκιτς: Ιστορικό όσο και απίστευτο 5Χ5 κατά των Κινγκς! (video)

2019-01-02T08:44:13+00:00 2019-01-02T08:44:13+00:00.

02/Jan/19 08:44

Πόσο συχνά πετυχαίνει ένας παίκτης το 5Χ5 (+5 στις πέντε βασικές στατιστικές κατηγορίες) με +20 πόντους και +20 ριμπάουντ; Για την ακρίβεια… ποτέ!

Και όμως το έκανε ένας Ευρωπαίος, το πέτυχε ο Γιουσούφ Νούρκιτς! Οι Μπλέιζερς νίκησαν με 113-108 τους Κινγκς στο Σακραμέντο στην παράταση, με τον Βόσνιο σέντερ να μετράει 24 πόντους (14/16 βολές, 5/10 δίποντα), 23 ριμπάουντ, επτά ασίστ, πέντε κλεψίματα και πέντε τάπες, κάτι που κανείς στην ιστορία του ΝΒΑ δεν είχε καταφέρει στο παρελθόν!

Οι Μπλέιζερς νίκησαν στην παράταση με σκορ 10-5 σε αυτό το διάστημα, με τους πέντε πόντους να έρχονται από τον Λίλαρντ από τους συνολικά 25 που πέτυχε αλλά με μόλις 1/9 τρίποντα. Εξαιρετικός ήταν ο Σεθ Κάρι που ήρθε από τον πάγκο σημειώνοντας 18 πόντους με 4/6 τρίποντα.

Οι Κινγκς επέστρεψαν από το -14 του ημιχρόνου με τον Μπάντι Χιλντ να μετράει 27 πόντους με 5/8 τρίποντα και τον Μπογκντάνοβιτς 19 (αλλά με 3/11). Οι γηπεδούχοι είχαν μία ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι αλλά ο ΝτεΆαρον Φοξ δεν τα κατάφερε στο τέλος της κανονικής διάρκειας…