ΝΒΑ: Αδιανόητο τρίποντο, ασύλληπτος… MVP Χάρντεν “καθάρισε” στο τέλος τους Ουόριορς! (video)

2019-01-04T08:00:08+00:00 2019-01-04T08:00:08+00:00.

04/Jan/19 08:00

Αυτά είναι νούμερα MVP, αυτά είναι καλάθια που χαρακτηρίζουν μία σεζόν…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Τζέιμς Χάρντεν πέτυχε 44 πόντους με ρεκόρ καριέρας 10 τρίποντα, συν 15 ασίστ και 10 ριμπάουντ οδηγώντας τους Ρόκετς σε μία τεράστια νίκη με 135-134 (παράταση) επί των Ουόριορς στο Όκλαντ, σημειώνοντας μάλιστα και το τρίποντο της νίκης! Ένα αδιανόητο σουτ…

Οι Ουόριορς μπήκαν μπροστά με ένα καλάθι του Κάρι μετά ένα απίστευτο διαιτητικό λάθος καθώς ο Ντουράντ έσωσε την κατοχή πατώντας εκτός γραμμής, αλλά οι Ρόκετς δεν πτοήθηκαν. Για την ακρίβεια, το πίστευε ο απίστευτος – και σοβαρότατο φαβορί πλέον για τον τίτλο του MVP (ξανά)- Τζέιμς Χάρντεν.

Ο “μουσάτος” πήρε την μπάλα, απέφυγε αρχικά τον Κλέι Τόμπσον που τον μάρκαρε στο σουτ από τα πλάγια ενώ μπροστά του βγήκε ο Ντρέιμοντ Γκριν. Παρόλα αυτά ο Χάρντεν ευστόχησε με ένα δευτερόλεπτο στο χρονόμετρο και σοβαρή υποψία πως ο Γκριν του έκανε και φάουλ! Το σουτ απελπισίας του Ντουράντ στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

Οι Ρόκετς κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση με απίστευτη ανατροπή, καθώς στο -6 με ένα λεπτό και κάτι στο χρονόμετρο, πέτυχε γκολ φάουλ ο συγκλονιστικός Κλιντ Καπέλα (άλλος ένας που άλωσε με άνεση τη ρακέτα των Ουόριορς) που είχε 29 πόντους και 21 ριμπάουντ. Οι Ουόριορς βιάστηκαν να απαντήσουν, αστόχησαν και αμέσως ο Χάρντεν έβαλε το τρίποντο που τελικά αποδείχτηκε το τελευταίο καλάθι της κανονικής διάρκειας (119-119).

Αυτή ήταν η έκτη σερί νίκη των Ρόκετς και δέκατη στα τελευταία έντεκα ματς παρότι έπαιξαν τα περισσότερα από αυτά χωρίς τον Κρις Πολ και τον Έρικ Γκόρντον. Είναι πλέον μόνοι τέταρτοι και μόλις 3,5 νίκες από την κορυφή και δύο από τους τρίτους (ναι καλά διαβάσατε) Ουόριορς.

Ο Στεφ Κάρι με 35 πόντους (5/15 τρίποντα) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ουόριορς, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 26, όσους ακριβώς και ο Κλέι Τόμπσον αλλά παρόλα αυτά το Γκόλντεν Στέιτ απέτυχε να νικήσει για τέταρτη φορά φέτος στην παράταση!