Σπερς: Με το πρώτο τριπλ νταμπλ του ΝτεΡόζαν… χάλασαν την επιστροφή του Λέοναρντ (video)

2019-01-04T08:22:06+00:00 2019-01-04T08:22:06+00:00.

04/Jan/19 08:22

Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν πέτυχε το πρώτο τριπλ νταμπλ της καριέρας του (!) και το έκανε την κατάλληλη στιγμή: αντιμετωπίζοντας την παλιά του αγάπη και πάνω στην επιστροφή του Καουάι Λέοναρντ στο Σαν Αντόνιο…

Ο άσος των Σπερς πέτυχε 21 πόντους και πρόσθεσε 14 ριμπάουντ και 11 ασίστ οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη με 125-107 επί των Ράπτορς και έτσι ανέβηκαν ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία (7οι πλέον).

Ο Λέοναρντ πέτυχε και αυτός 21 πόντους ενώ αποδοκιμάστηκε από το κοινό των Σπερς, σε αντίθεση με τον Ντάνι Γκριν που όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει κατά της παλιάς του ομάδας (0/6τριπ.).

Οι Σπερς ξεκίνησαν το ματς με σκορ 38-19 στην πρώτη περίοδο, οι Ράπτορς μείωσαν στους έξι στο ημίχρονο αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στην τρίτη (+11) και δεν ξανακοίταξαν πίσω τους.

Ο Μπριν Φορμπς πέτυχε 6/7 τρίποντα (ρεκόρ καριέρας) και συνολικά 20 πόντους, ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ ήταν ο πρώτος τους σκόρερ με 23 (10/14 σουτ) και ο Ντέρικ Ουάιτ πρόσθεσε 19.

Ο Ντελόν Ράιτ πέτυχε 15 και ο Σερζ Ιμπάκα 14 για το Τορόντο που έχει ρεκόρ 5-5 στα τελευταία δέκα ματς και δείχνει να δυσκολεύεται πολύ χωρίς τον Λάουρι και τον Βαλαντσιούνας (λογικό)…