ΝΒΑ: Καθαρή πρωτιά για τους Νάγκετς στη Δύση με φοβερό Μάρεϊ και Γιόκιτς (video)

2019-01-04T09:26:19+00:00 2019-01-04T09:26:19+00:00.

04/Jan/19 09:26

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο και ανατροπή, οι Νάγκετς πέρασαν με 117-113 από το Σακραμέντο και στρογγυλοκάθισαν στην κορυφή της Δύσης με 1,5 νίκη διαφορά από τους Θάντερ και τους Ουόριορς!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ πέτυχε 17 από τους 36 πόντους του (6/12 τρίποντα, 7ριμπ., 6ασ.) στην τέταρτη περίοδο για τους Νάγκετς που γύρισαν από το -13 και τώρα έχουν τέσσερις σερί νίκες και 8/10.

Ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν και πάλι εξαιρετικός με 26 πόντους και 13 ριμπάουντ (6ασ.), ενώ ο Μέισον Πλάμλι έκανε κι αυτός νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ. Οι Νάγκετς υπερίσχυσαν με 54-33 στα “σκουπίδια” κι αυτό λέει κάτι για την εικόνα του αγώνα.

Οι Κινγκς έχασαν σε τρίτο σερί ματς και έμειναν στο 19-19 (δύο νίκες πίσω από την 8η θέση) αλλά σίγουρα η πορεία τους ως τώρα είναι πολύ καλύτερη από το προβλεπόμενο. Ο Μπάντι Χιλντ με 29 πόντους (5/9τριπ.) ήταν και πάλι ο πρώτος τους σκόρερ, ενώ τον ακολούθησε με 17 ο Νεμάνια Μπιέλιτσα.

Κανένας παίκτης του δεν πήρε διψήφιο αριθμό ριμπάουντ (τι λέγαμε παραπάνω), με τον Κώστα Κουφό να παίζει μόλις οκτώ λεπτά και να μετράει τέσσερις πόντους.

Το σκορ ήταν στο 108-106 υπέρ του Ντένβερ με 1.25” πριν το τέλος και εκεί ο Μάρεϊ έβαλε συνεχόμενα τρίποντα για να το κρίνει, ολοκληρώνοντας την ανατροπή για την ομάδα του.