ΝΒΑ: Δεν… στρίβουν χωρίς ΛεΜπρόν οι Λέικερς, διπλό οι Κλίπερς στο Φοίνιξ (video)

2019-01-05T08:22:34+00:00 2019-01-05T08:22:34+00:00.

05/Jan/19 08:22

Η απουσία του ΛεΜπρόν Τζέιμς είναι δυσαναπλήρωτη για τους Λέικερς. Πόσο δε μάλιστα τη στιγμή που έλειψε και ο Κάιλ Κούζμα…

Οι Νικς εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την απουσία των δύο πρώτων σκόρερ των Λέικερς και με 119-112 πέρασαν από το Λος Άντζελες πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη μετά οκτώ παιχνίδια και συγκεκριμένα από τις 14 Δεκεμβρίου!

Ο Τιμ Χάρνταγουεϊ πέτυχε 22 πόντους, ο Τρέι Μπερκ 16 και άλλους τόσους ο Ενές Καντέρ (15ριμπ.), τους οκτώ στην τέταρτη περίοδο. Η Νέα Υόρκη σπατάλησε μία διαφορά 17 πόντων από νωρίς και χρειάστηκαν ένα επί μέρους σκορ 11-3 στο τελευταίο 12λεπτο (33-20) για να πάρουν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους Λέικερς που τώρα έχουν 1-4 χωρίς τον “Βασιλιά”, ήταν ο Μπράντον Ίνγκραμ με 21 πόντους (8/21 σουτ), ο Κάλντγουελ-Πόουπ πρόσθεσε 19 και 18 έβαλε ο ΜακΓκι.

Η έτερη ομάδα του Λ.Α., οι Κλίπερς είχαν καλύτερη τύχη με μία ακόμα από τις χειρότερες ομάδες του ΝΒΑ, περνώντας με 121-111 από το Φοίνιξ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ένα +19 στην πρώτη περίοδο και +24 στο ημίχρονο και δεν είχαν πρόβλημα να κρατήσουν τη νίκη και την έκτη θέση στη Δύση.

Ο Λου Ουίλιαμς και ο Ντανίλο Γκαλινάρι πέτυχαν από 21 πόντους, ενώ ο Μαρτσίν Γκόρτατ έκανε ρεκόρ σεζόν με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ των Σανς με 23 πόντους ήταν ο Ντέβιν Μπούκερ.