Σέλτικς: Χωρίς τον Ίρβινγκ “καθάρισαν” τους Μάβερικς και τον Ντόντσιτς (video)

2019-01-05T08:36:53+00:00 2019-01-05T08:36:53+00:00.

05/Jan/19 08:36

Ο Γκόρντον Χέιγουορντ άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και οκτώ ασίστ και ο Τζέιλεν Μπράουν έβαλε 21 για τους Σέλτικς που χωρίς τον Κάιρι Ίρβινγκ νίκησαν εύκολα τους Μάβερικς με 114-93!

Ο Τζέισον Τέιτουμ πρόσθεσε 18 και άλλους 17 ο Μάρκους Σμαρτ για τους γηπεδούχους που στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησαν με +14 πόντους και δεν άφησαν τον Ντόντσιτς και τους Μάβερικς να γίνουν απειλητικοί.

Ο Σλοβένος ρούκι πέτυχε 19 πόντους (συν ένα απίθανο μπάζερ μπίτερ στο τέλος του ημιχρόνου) με εννιά ριμπάουντ στο ενεργητικό του, ενώ πρώτος σκόρερ των Μαβς ήταν ο Χάρισον Μπαρνς με 20 πόντους.

Τέλος, ο Ντιρκ Νοβίτσκι γνώρισε την αποθέωση από τους φανς των Σέλτικς αλλά παρά τις επίμονες προσπάθειες του, έμεινε στα 0/10 σουτ (0/8 τρίποντα) σε ένα από τα χειρότερα βράδια της καριέρας του.