ΝΒΑ: Περίπατο οι Τζαζ στο Κλίβελαντ, ανατροπή οι Τίμπεργουλφς στην επιστροφή του Τιγκ (video)

2019-01-05T09:24:37+00:00 2019-01-05T09:24:37+00:00.

05/Jan/19 09:24

Με +27 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο (!) οι Τζαζ δεν άφησαν τους Καβαλίερς να πάρουν ανάσα μέσα στο Κλίβελαντ, επικρατώντας δια περιπάτου με 117-91.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ πέτυχε 18 πόντους, πρώτος από τους οκτώ παίκτες των φιλοξενούμενων που είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Τζέι Κράουντερ μέτρησε 16 και ο Ρίκι Ρούμπιο 15, ενώ ο Ρούντι Γκομπέρ μπλόκαρε πέντε σουτ για τους Τζαζ που ακόμα όμως βρίσκονται 2,5 νίκες εκτός οκτάδας (Λέικερς στην 8η θέση).

O Άλεκ Μπερκς με 17 πόντους κατά της παλιάς του ομάδας (3/4 τρίποντα) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Καβαλίερς που έχασαν για όγδοη σερί φορά και έμειναν τελευταίοι σε ολόκληρο το ΝΒΑ! Τουλάχιστον θα διεκδικήσουν με καλούς όρους το επόμενο Νο1 του ντραφτ, σωστά;

Στη Μινεσότα τώρα, οι Τίμπεργουλφς έπαιξαν χωρίς τον Ντέρικ Ρόουζ και πάλι αλλά επέστρεψε ο Τζεφ Τιγκ μετά εννιά ματς και μαζί με τον Καρλ Άντονι Τάουνς οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη με 120-103 επί των Ορλάντο Μάτζικ.

Οι τελευταίοι προηγήθηκαν ακόμα και με 19 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο (!) αλλά οι “Λύκοι” επέστρεψαν και με +21 στο δεύτερο μέρος πήραν την εύκολη νίκη.

Ο Τάουνς είχε 29 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ ο Τιγκ πρόσθεσε 23 με 10 ασίστ για τους γηπεδούχους, ενώ οι Μάτζικ έπεσαν εκτός οκτάδας στην Ανατολή. Ο Νίκολα Βούτσεβιτς μέτρησε 22 πόντους και ο Εβάν Φουρνιέ πρόσθεσε 21…