Θάντερ: “Έσπασαν” την κατάρα του Πόρτλαντ με τρομερό Πολ Τζορτζ! (video)

2019-01-05T09:43:12+00:00 2019-01-05T09:43:12+00:00.

05/Jan/19 09:43

Οι Θάντερ μετρούσαν έξι σερί ήττες από τους Μπλέιζερς. Είχαν να νικήσουν, επίσης, από το 2014 στο Πόρτλαντ έχοντας οκτώ αποτυχημένα αποτελέσματα στη σειρά. Ο Πολ Τζορτζ – και ο Ράσελ Ουέστμπρουκ- είπαν να σταματήσει αυτή η κατηφόρα…

Ο πρώτος έβαλε 37 πόντους με 5/9 τρίποντα και ο MVP του 2017 πρόσθεσε 31 (αλλά με 13/28 σουτ) και οι Θάντερ άντεξαν στην αντεπίθεση των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά, ολοκληρώνοντας την απόδραση από το Πόρτλαντ με 111-109! Αυτή η νίκη (7η στα τελευταία 10) τους κράτησαν στη δεύτερη θέση με μία νίκη διαφορά από τους Νάγκετς.

Οι Μπλέιζερς προσπάθησαν στο τελευταίο λεπτά να γυρίσουν από το -10 (107-97 στο 45′) και παραλίγο να τα καταφέρουν. Ο Μακόλουμ μείωσε σε 109-105 και ο Λίλαρντ με δύο βολές (2/3) με 43” στο χρονόμετρο έκανε το 109-107.

Ο Ουέστμπρουκ αστόχησε στην επόμενη επίθεση αλλά ούτε ο Λίλαρντ (23π.), ούτε ο Μακόλουμ (μόλις 10) μπόρεσαν να ευστοχήσουν για να στείλουν το ματς στην παράταση. Με 22 τέλειωσε το ματς ο Γιουσούφ Νούρκιτς για το Πόρτλαντ που έπεσε στην 7η θέση της Δύσης…