Μπακς: Έχασαν από τους Ράπτορς στο ντέρμπι της Ανατολής (videos)

2019-01-06T07:17:31+00:00 2019-01-06T07:25:41+00:00.

06/Jan/19 07:17

MILWAUKEE, WI - JANUARY 5: Giannis Antetokounmpo #34 of the Milwaukee Bucks goes to the basket against the Toronto Raptors on January 5, 2019 at the Fiserv Forum Center in Milwaukee, Wisconsin. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2019 NBAE (Photo by Gary Dineen/NBAE via Getty Images).

Παρά την τεράστια εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μπακς ηττήθηκαν από τους Ράπτορς στο μεγάλο ντέρμπι της Ανατολής!

Μεγάλο ματς, αντίστοιχο της σημασίας του στο Μιλγουόκι. Οι πρώτοι Μπακς (27-11) υποδέχθηκαν τους δεύτερους Ράπτορς και το τελικό 123-116 έδωσε τη νίκη στους δεύτερους, χωρίς όμως να αλλάζει η κατάσταση στην κορυφή!

Το πρώτο 12λεπτο άνηκε στους γηπεδούχους, το δεύτερο στους φιλοξενούμενους και έτσι το ημίχρονο ήταν (ακόμα μία) απόδειξη πως το ντέρμπι θα ήταν ντέρμπι και στο δεύτερο ημίχρονο. Η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική, με τους Ράπτορς να παίρνουν ”αέρα” 9 πόντων (91-82), όμως τα ”Ελάφια” δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη!

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σκοράρει 18 πόντους σε εκείνο το διάστημα, οι Μπακς επέστρεψαν και μάλιστα πήραν και το προβάδισμα. Όμως, το 98-98 έγινε γρήγορα 110-98 και κάπου εκεί, η ματσάρα της Ανατολής κατέληξε στα χέρια των Καναδών.

Ο ”Greak Freak” έφτασε μία ανάσα από το ρεκόρ καριέρας του και με 43 πόντους, 18 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν με διαφορά ο κορυφαίος για την ομάδα του. 15 πρόσθεσε ο Μάλκολμ Μπρόγκντον, από 14 οι Κρις Μίντλετον και Έρικ Μπλέτσο.

Για τους νικητές, που πλέον μετρούν 29 νίκες και 12 ήττες, την διαφορά έκαναν οι Καουάι Λέοναρντ και Πασκάλ Σιακάμ. Ο πρώτος είχε 30 πόντους, 6 ριμπάουντ, ισάριθμες ασίστ και 5 κλεψίματα και ο δεύτερος 30 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ! Τεράστια συνεισφορά και από τον Σερζ Ιμπάκα, που είχε 25 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ!

Τα 12λεπτα: 34-27, 57-56, 82-91, 116-123