Ουόριορς: Κέρδισαν τους Κινγκς, σε ένα ιστορικό για το NBA ματς! (videos)

2019-01-06T07:44:41+00:00 2019-01-06T07:52:17+00:00.

06/Jan/19 07:44

Με μία τρίποντη ραψωδία του Στεφ Κάρι, οι Ουόριορς ”πέρασαν” από το Σακραμέντο με σκορ 127-123, σε ένα ματς που γράφτηκε στην ιστορία του ΝΒΑ!

Μπορεί να μην είχαν τον έλεγχο του αγώνα, όμως οι Ουόριορς έκαναν αυτό που έπρεπε και έφτασαν τις 26 νίκες σε 40 αγώνες. Το τελικό 127-123 τους έδωσε τη νίκη επί των Κινγκς στο Σακραμέντο, με την ομάδα του Κώστα Κουφού (δεν αγωνίστηκε) να έχει ρεκόρ 19-20 και να μένει 2 νίκες μακριά από την 8άδα.

Στη τρίτη περίοδο και μετά από ένα σχεδόν ισόπαλο ημίχρονο (69-70), οι Κινγκς μπόρεσαν και πήραν μία μικρή διαφορά, βάζοντας τις βάσεις για μία μεγάλη νίκη. Λογάριαζαν όμως χωρίς τον Στεφ Κάρι και την παρέα του, οι οποίοι με 31-20 επιμέρους σκορ, πανηγύρισαν στο φινάλε.

Αυτό που όμως κάνει την αναμέτρηση ξεχωριστή και ιστορική είναι πως τα 21 τρίποντα των Ουόριορς και τα 20 των Κινγκς είναι νέο ρεκόρ στο ΝΒΑ! Κανένα άλλο ματς στην ιστορία του δεν είχε συνολικά 41 εύστοχα σουτ τριών πόντων!

Όσο για τον Κάρι, μας θύμισε γιατί είναι ο κορυφαίος τριποντέρ της λίγκας. Με 10/20 τρίποντα και συνολικά 42 πόντους, ήταν ο MVP των ”Πολεμιστών”, ενώ πλέον ξεπέρασε σε εύστοχα τρίποντα τον Κάιλ Κορβέρ και είναι 4ος στην σχετική λίστα! Από κοντά και ο Κέβιν Ντουράντ με 29 πόντους.

Από πλευράς Κινγκς, ξεχώρισαν οι 32 πόντοι του Μπάντι Χιλντ και οι 29 του Τζάστιν Τζάκσον.

Τα 12λεπτα: 29-43, 69-70, 103-96, 123-127