Οι Τίμπεργουλβς διέλυσαν τους Λέικερς που… βουλιάζουν! (video)

2019-01-07T00:14:22+00:00 2019-01-07T00:55:38+00:00.

07/Jan/19 00:14

Από το κακό στο χειρότερο πηγαίνουν οι Λέικερς που γνώρισαν βαριά ήττα με 108-86 μέσα στη Μινεσότα και βλέπουν τον κίνδυνο να μείνουν εκτός των θέσεων που οδηγούν στα playoffs να αυξάνεται.

Θα μπορούσε κανείς να πει πως ήταν ένα από αυτά τα παιχνίδια που κρίνονται με το καλημέρα!

Πώς να γίνει διαφορετικά όταν οι Τίμπεργουλβς (19-21) ξεκίνησαν με επί μέρους σκορ 22-3 στα πρώτα 6 λεπτά και είδαν το προβάδισμα τους να διατηρείται σε διψήφια επίπεδα μέχρι το τέλος του αγώνα.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές των γηπεδούχων ήταν οι Καρλ-Άντονι Τάουνς (28π, 18ρ, 3ασ) και Άντριου Ουίγκινς (28π, 5ρ), ενώ πολύ σημαντικές βοήθειες πρόσφεραν οι Τιγκ (15π, 11ασ) και Γκίμπσον (12π, 11ρ) που πέτυχαν αμφότεροι νταμπλ-νταμπλ.

Αντιθέτως, οι Λέικερς επιβεβαίωσαν πως χωρίς τον Λεμπρόν Τζέιμς θυμίζουν ομάδα έτοιμη για… τάνκινγκ! Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως πριν τον τραυματισμό του “βασιλιά” οι “Λιμνάνθρωποι” βρισκόντουσαν στην 4η θέση της δυτικής περιφέρειας και έκτοτε μετρούν ρεκόρ 1-5 με αποτέλεσμα να έχουν κατρακυλήσει στην 8η θέση (21-19).

Ο Ίνγκραμ (13π) παρουσιάστηκε πολύ άστοχος με 5/16 σουτ, ο Λόνζο Μπολ έμεινε… άποντος στα 23 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ, ενώ τα 21 συνολικά λάθη και τα κακά ποσοστά (5/22 τρίποντα) επιβεβαιώνουν την απογοητευτική εικόνα των Λέικερς.

Πλέον, όλοι στο Λος Άντζελες ανυπομονούν για την επιστροφή του Λεμπρόν Τζέιμς ώστε να μετατρέψει εκ νέου το προβληματικό σύνολο σε έναν ανταγωνιστικό αντίπαλο.