Μπακς: Δεν ήθελε να χάσει στη γιορτή του ο Γιάννης! (video)

2019-01-08T07:12:06+00:00 2019-01-08T07:12:56+00:00.

08/Jan/19 07:12

MILWAUKEE, WI - JANUARY 7: Giannis Antetokounmpo #34 of the Milwaukee Bucks attacks the basket against the Utah Jazz on January 7, 2019 at the Fiserv Forum Center in Milwaukee, Wisconsin. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2019 NBAE (Photo by Gary Dineen/NBAE via Getty Images).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 30 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ οδηγώντας τους Μπακς στη νίκη με 114-102 επί των Γιούτα Τζαζ στο Μιλγουόκι. Δεν ήθελε να χάσει την ημέρα της γιορτής τους…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Μπορεί ο Έλληνας σούπερ σταρ να πέρασε ένα δύσκολο βράδυ με πολλά άστοχα σουτ (13/30 σουτ, 0/4 τρίποντα) αλλά στο δεύτερο ημίχρονο όταν οι Μπακς χρειάστηκαν τη βοήθεια του για να ανατραπεί το εις βάρος τους σκορ, ήταν εκεί.

Το Μιλγουόκι έκανε ένα 31-16 στην τέταρτη περίοδο για να πάρει το ματς και να βελτιώσει έτσι το ρεκόρ του σε 28-11 που είναι το δεύτερο σε ολόκληρο το ΝΒΑ πίσω μόνο από τους Ράπτορς.

Ο Μάλκολμ Μπρόγκντον πρόσθεσε 21 πόντους και Μπρουκ Λόπεζ με τον Θον Μέικερ (στο “πέντε”) είχαν από 15 πόντους με συνολικά 5/7 τρίποντα και τον δεύτερο να πετυχαίνει ρεκόρ σεζόν.

Πρώτος σκόρερ των Τζαζ ήταν ο Ντόνοβαν Μίτσελ που πέτυχε 26 πόντους με 6/12 τρίποντα μεν, αλλά 8/24 συνολικά σουτ δε! Ο Ρούντι Γκομπέρ μέτρησε 14 πόντους με 15 ριμπάουντ, ενώ ο Ρίκι Ρούμπιο χτύπησε νωρίς στον προσαγωγό παίζοντας μόλις 5 λεπτά στα οποία πρόλαβε να βάλει εννιά πόντους!