ΝΒΑ: Οι Σέλτικς σάρωσαν τους Πέισερς, με ανατροπή αλλά… εύκολα οι Νετς τους Χοκς (videos)

2019-01-10T09:22:10+00:00 2019-01-10T09:22:10+00:00.

10/Jan/19 09:22

O Τζέιλεν Μπράουν και ο Μάρκους Μόρις πέτυχαν από 22 πόντους και ο Τζέισον Τέιτουμ πρόσθεσε 20 για τους Σέλτικς που σάρωσαν με 135-108 τους Πέισερς, κερδίζοντας πόντους στη “μάχη” που γίνεται στην Ανατολή για το αβαντάζ της έδρας.

Οι Βοστονέζοι παραμένουν πέμπτοι αλλά πλέον με μόλις μία νίκη διαφορά από τους Σίξερς και μιάμιση από τους Πέισερς που χωρίς τον Μάιλς Τέρνερ η ρακέτα τους έμοιαζε με… ξέφραγο αμπέλι.

Σε όλες τις περιόδους οι Σέλτικς πήραν υπέρ τους το επί μέρους σκορ, ξέφυγαν με 15 στο ημίχρονο και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω τους. Ο Ντομάντας Σαμπόνις με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Πέισερς

Στο Μπρούκλιν, τώρα, αφού οι Νετς ξεπέρασαν το αρχικό σοκ με τους Χοκς να προηγούνται με 15 πόντους (38-23) στην πρώτη περίοδο και να φτάνουν τη διαφορά ακόμα και στους 19 πόντους (!), πήραν τελικά μία εύκολη νίκη με 116-100!

Στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο είχαν ένα +21 υπέρ τους και έτσι γύρισαν το παιχνίδι, τελειώνοντας το χωρίς πίεση στο τελευταίο 12λεπτο.

Ο ΝτεΆντζελο Ράσελ πέτυχε 23 πόντους, 17 είχε ο ΝτεΜάρε Κάρολ και από 16 οι Τζο Χάρις και Σπένσερ Ντινγουίντι, ενώ εντυπωσιακός ήταν για τους Χοκς ο Τζον Κόλινς με 30 και 14 ριμπάουντ. Ο Τζόι Ντόρσεϊ έπαιξε εννιά λεπτά αλλά δεν σκόραρε στα τρία σουτ που πήρε.