NBA: Νίκη οι Τίμπεργουλβς με ρεκόρ καριέρας του Τάουνς, λύγισαν τους Γκρίζλις οι Χιτ (videos)

2019-01-13T10:12:11+00:00 2019-01-13T10:13:48+00:00.

13/Jan/19 10:12

Σημαντικές νίκες στην έδρα τους για Τίμπεργουλβς και Χιτ.

Με τον Κάρλ Άντονι Τάουνς να κάνει ρεκόρ καριέρας στα ριμπάουντ, οι Τίμπεργουλβς κέρδισαν με 110-106 τους Πέλικανς, όντας αποτελεσματικότεροι στην τελευταία περίοδο.

Έτσι, αύξησαν το ρεκόρ τους σε 21-22, ενώ οι Πέλικανς γνώρισαν την 23η ήττα τους σε 43 αγώνες.

Όπως είπαμε, ο χαρισματικός ψηλός των ”Λύκων” πρόσθεσε ακόμα μία μεγάλη εμφάνιση στο βιογραφικό του και ένα ακόμα μεγαλύτερο ρεκόρ. Τα 27 ριμπάουντ που κατέβασε είναι νέα κορυφαία προσωπική επίδοση, ενώ μαζί με τους επίσης 27 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 μπλοκς, ήταν ο αδιαμφισβήτητος MVP των νικητών.

Η… γνωστή τριάδα των Πέλικανς έκανε και πάλι τα πάντα, όμως δεν ήταν αρκετή. Ο λόγος για τους Άντονι Ντέιβις (30 πόντοι, 14 ριμπάουντ), Τζούλιους Ραντλ (22 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Τζρου Χόλιντεϊ (25 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

Τα 12λεπτα: 27-29, 54-52, 87-89, 110-106

Νίκη και οι Χιτ

Εντός έδρας νίκη με σκορ 112-108 και για τους Χιτ (21-20), με ”θύμα” τους Γκρίζλις. Από το ημίχρονο κιόλας, οι γηπεδούχοι είχαν πάρει μία καλή διαφορά, την οποία και μπόρεσαν να διατηρήσουν μέχρι τέλους, παρά την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στο φινάλε.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Τζάστις Ουίσλοου με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για την ομάδα του Μέμφις (19-23) ξεχώρισε ο ΖεΜικάλ Γκριν με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ. 22 πόντους και 7 ασίστ πρόθεσε ο Μάικ Κόνλεϊ.

Τα 12λεπτα: 30-34, 63-61, 91-83, 112-108