Ουόριορς: Η τρίποντη ραψωδιά του Κάρι “λύγισε” τους Μάβερικς! (videos)

2019-01-14T07:23:39+00:00 2019-01-14T07:29:06+00:00.

14/Jan/19 07:23

Μεγάλο ματς στο Ντάλας, με τους Ουόριορς να κάνουν τρίποντο ”πάρτι” και να κερδίζουν τους Μάβερικς!

Με το Στεφ Κάρι να είναι ασταμάτητος, ειδικά από τα 7,25μ., οι Ουόριορς ”πέρασαν” από το Ντάλας με 119-114. Οι πρωταθλητές συνεχίζουν στην δεύτερη θέση της Δύσης με ρεκόρ 29-14, ενώ οι Μάβερικς με 20-23 έχουν μείνει πίσω στην διεκδίκηση της 8ης προνομιούχου θέσης της περιφέρειας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα το ματς, όμως η δεύτερη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με το επιμέρους 37-25, πήραν μία καλή διαφορά. Στην τέταρτη περίοδο, οι Μάβερικς μπόρεσαν και προσπέρασαν και μάλιστα 3′ πριν το φινάλε ήταν μπροστά με 113-108. Η διαφορά έπεσε και ο Στεφ Κάρι έριξε την χαριστική βολή, μετρατέποντσς το 114-114 σε 119-114, με ένα τρίποντο και 2/2 βολές!

Τίποτα δεν θα είχε γίνει, αν ο Στεφ Κάρι δεν ήταν ΚΑΥΤΟΣ από το τρίποντο! Με 11/19 τρίποντα και συνολικά 48 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο ηγέτης των ”Πολεμιστών” έκανε τα πάντα και έδωσε μια πολύτιμη νίκη. Εξαιρετικός με 28-7-5 και ο Κέβιν Ντουράντ, την ώρα που οι Ουόριορς μέτρησαν 19/45 τρίποντα!

Όσο για τους ”Μαβς”, ο Λούκα Ντόντσιτς και πάλι έκανε την διαφορά, που όμως δεν ήταν αρκετή. Ο νεαρός αστέρας ολοκλήρωσε το ματς με 26 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Χάρισον Μπαρνς πρόσθεσε 22.

Τα 12λεπτα: 29-25, 54-62, 88-92, 114-119