Νάγκετς-Ουόριορς: Ντέρμπι κορυφής; Περίπατος με ρεκόρ για τους πρωταθλητές! (video)

2019-01-16T09:59:53+00:00 2019-01-16T12:28:48+00:00.

16/Jan/19 09:59

Ίσως να τους δούμε στους τελικούς της Δύσης. Για την ώρα; Οι Ουόριορς διέλυσαν με 142-111 τους Νάγκετς μέσα στο Ντένβερ και πέρασαν ξανά στην πρώτη θέση της περιφέρειας τους, έστω και με μισή νίκη διαφορά από τους αντιπάλους τους…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Το έκαναν πάντως με εμφατικό τρόπο. Στο πρώτο 12λεπτο πέτυχαν 51 πόντους (51-38) που είναι ρεκόρ για τη συγκεκριμένη περίοδο στην ιστορία του ΝΒΑ, στέλνοντας έτσι το μήνυμα στους Νάγκετς για το ποιος είναι το αφεντικό.

Η διαφορά πήγε στους 19 στο ημίχρονο και στους 29 στην τρίτη περίοδο (!) με τους Κάρι (31), Κλέι Τόμπσον (31) και Κέβιν Ντουράντ (27) να έχουν +25 πόντους σε λιγότερο από 30 λεπτά συμμετοχής!

Ο Στεφ είχε 8/13 τρίποντα σε 30 λεπτά, ενώ ο Τόμπσον είχε 5/8 σε 25 λεπτά και ο Ντουράντ 5/7! “Βομβαρδισμός”…

Ο Μαλίκ Μπίσλεϊ με 22 πόντους (6/10 τρίποντα) και ο Τζαμάλ Μάρεϊ με 21 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Νάγκετς που έχασαν για μόλις τέταρτη φορά στην έδρα τους φέτος (18-4).

Ο Γιόκιτς περιορίστηκε τρόπον τινά στους 17 πόντους παίζοντας μόλις 23 λεπτά αφού δεν υπήρχε λόγος να κουραστεί και να ρισκάρει τραυματισμό σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε τόσο νωρίς.