Σέλτικς: Πήραν το μεγάλο ντέρμπι της Ανατολής και έστειλαν δεύτερους τους Ράπτορς! (videos)

2019-01-17T07:48:06+00:00 2019-01-17T07:51:01+00:00.

17/Jan/19 07:48

Νικητές οι Σέλτικς στο μεγάλο ντέρμπι της Ανατολής με αντίπαλο τους Ράπτορς!

Μία γεύση από τα playoffs πήραμε τα ξημερώματα από Σέλτικς και Ράπτορς. Οι δύο ομάδες της Ανατολής ίσως συναντηθούν ξανά τους επόμενους μήνες, όμως προς το παρόν, οι ”Κέλτες” είναι αυτοί που πανηγυρίζουν.

Με το τελικό 117-108 πήραν την εντός έδρας νίκη και ανέβηκαν στο 26-18, την ώρα που η ομάδα του Τορόντο έπεσε και πάλι στην δεύτερη θέση της περιφέρειας, μετά και τη νίκη των Μπακς.

Κομβική η δεύτερη περίοδος, όταν οι Σέλτικς με επιμέρους 34-17, πήραν μία διαφορά ικανή να τους κρατήσει μπροστά στο σκορ μέχρι και το φινάλε.Όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και έφτασαν στο 106-106 στο -2:39′! Το σερί 11-0 των γηπεδούχων στα εναπομείναντα λεπτά έκρινε τα πάντα!

Βέβαια, τίποτα από αυτά δεν θα είχε γίνει χωρίς τους 27 πόντους και 18 ασίστ του Κάιρι Ίρβινγκ! Από κοντά με 24 και ο Αλ Χόρφορντ.

Η ”33άρα” του Καουάι Λέοναρντ δεν είχε αντίκτυπο για τους Ράπτορς, που πλέον μετρούν 33 νίκες και 13 ήττες.

Τα 12λεπτα: 30-36, 64-53, 87-83, 117-108