NBA: Σαρωτικοί στο Λος Άντζελες οι Τζαζ, εύκολα τους Καβαλίερς οι Μπλέιζερς (videos)

2019-01-17T11:52:31+00:00 2019-01-17T12:07:36+00:00.

17/Jan/19 11:52

Εύκολες νίκες για Μπλέιζερς και Τζαζ απέναντι σε Καβαλίερς και Κλίπερς αντίστοιχα.

Εύκολο έργο είχαν οι Μπλέιζερς απέναντι στους Καβαλίερς στο Πόρτλαντ, με τη νίκη να έρχεται μετά το τελικό 129-112. Έτσι, οι νικητές παρέμειναν στην 4η θέση της Δύσης με ρεκόρ 27-19, την ώρα που οι ”Καβς” συνεχίζουν την κάκιστη πορεία τους με μόλις 9 νίκες σε 45 ματς.

Η διαφορά στο ημίχρονο ήταν στους 7 (62-55), όμως στο τρίτο 12λεπτο έφτασε τους 15 και ουσιαστικά η αναμέτρηση έλαβε τέλος.

Κορυφαίος ο Ντάμιαν Λίλαρντ με 33 πόντους και 6 ασίστ, ενώ 19 πρόσθεσε ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ. Από πλευράς Καβαλίερς, 22 είχε ο Τζόρνταν Κλάρκσον και 20 ο Ρόντνεϊ Χουντ.

Τα 12λεπτα: 30-26, 62-55, 100-85, 129-112

Σαρωτικοί στο Λος Άντζελες οι Τζαζ

Εξαιρετικοί οι Τζαζ στο Λος Άντζελες, οι οποίοι και κέρδισαν εύκολα με 129-109 τους Κλίπερς, φτάνοντας τις 25 νίκες σε 46 αγώνες. Όσο για τους ηττημένους, αυτή ήταν η 9η εντός έδρας ήττα και συνολικά 20η σε 44 ματς.

Από την πρώτη κιόλας περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι είναι ανώτεροι. Η συνέχεια επιβεβαίωσε πως η ομάδα της Γιούτα δεν μπορούσε να χάσει τη νίκη και αυτό διότι ο Ρούντι Γκομπερ και ο Ντόνοβαν Μίτσελ ήταν άπιαστοι!

Ο πρώτος είχε 23 πόντους, 22 ριμπάουντ και 4 μπλοκς, με τον δεύτερο να προσθέτει 28 πόντους και 6 ριμπάουντ! 23 και 17 είχαν από πλευράς Κλίπερς οι Λου Ουίλιαμς και Τομπάιας Χάρις.

Τα 12λεπτα: 22-31, 49-56, 72-88, 109-129